Unikátní tunelová síť spojuje ostrovy. Kruhový objezd je 187 metrů pod mořem
PODMOŘSKÉ TUNELY
Na Faerských ostrovech byl otevřen systém 11 kilometrů dlouhých podmořských tunelů i s kruhovým objezdem. Spojují metropoli souostroví Tórshavn s druhým největším faerským ostrovem Eysturoy. Informovala o tom agentura DPA, podle níž je tunel považován za jeden z největších infrastrukturních projektů v severním Atlantiku.
Cesta mezi Tórshavnem a městy Runavík a Strendur se díky tunelu zkrátí ze 64 na 16 minut. Do Klaksvíku, který je druhým největším městem na Faerských ostrovech, to z Tórshavnu nyní trvá místo 68 jen 36 minut.
Probably world's first sub-sea #tunnel with a roundabout opens at #FaroeIslands this weekend
— Visit Faroe Islands (@VisitFaroe) December 17, 2020
Friday 18th December at 6 PM GMT time we will send LIVE from the 11 km tunnel at https://t.co/yOh3lKvO4u and on https://t.co/mtsn4cThzW#landscapephotography Bardur Eklund#TravelNews pic.twitter.com/uqbwgQCD2V
Kruhový objezd, který se nachází 187 metrů pod mořem a je centrem nové tunelové sítě, by se mohl stát rovněž turistickou atrakcí. Pravidelné střídání modré, žluté a zelené barvy, kterými je křižovatka nasvícena, vytváří scénu jako z jiného světa, píše zpravodajský server CNN.
Our first drive through the new subsea tunnel #FaroeIslands #tunnel #subsea #infrastructure pic.twitter.com/ZlQ1GzHtlM
— Gunnar Holm-Jacobsen 🇫🇴 (@GunnarHJ) December 19, 2020
Pro místního umělce Tróndura Paturssona, jenž kruhový objezd navrhl, dílo symbolizuje cestu ze tmy vstříc světlu, ale také připomíná faerský řetězový tanec, při němž se lidé drží za ruce a propojují se v kruzích.
Faerské ostrovy tvoří 18 ostrovů, které se nacházejí na půl cesty mezi Islandem a Skotskem. Pověstné jsou především tím, že zde žije více ovcí než lidí. Zatímco obyvatel je 50 000, počet ovcí dosahuje 80 000. Politicky jsou Faerské ostrovy součástí Dánského království, mají ale velkou míru autonomie.