Hledání Šmardova náhradníka. Babiš chce jméno do pátku, Hamáček ho slibuje dřív
Vládní krize
Pár hodin poté, co místopředseda ČSSD Michal Šmarda vzdal nominaci na ministra kultury, oznámil předseda ČSSD Jan Hamáček, že jméno nového kandidáta chce oznámit co nejdříve. Neočekává, že by se opakovaly problémy, které provázely nominaci Šmardy. „Mojí ambicí je, aby to bylo co nejrychleji,“ uvedl. Nechtěl komentovat, kdo by se kandidátem mohl stát. Neupřesnil ani to, zda hledá mezi členy ČSSD, nebo by mohl novým kandidátem být nestraník.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý uvedl, že předpokládá, že od ČSSD dostane jméno kandidáta do pátku, situaci prý chce mít vyřešenou do pondělí, kdy poprvé po vládních prázdninách zasedne vláda.
Politická krize kolem ministerstva kultury v úterý pokračuje jednáním premiéra Babiše s prezidentem Milošem Zemanem. Dnešní Babišova schůzka v Lánech s prezidentem podle premiéra ale netýká jen situace na ministerstvu kultury. „My máme pravidelně každý měsíc schůzku, na které probíráme veškerou problematiku a politiku. Hlavně ho chci informovat o vývoji rozpočtu, ale samozřejmě toto je nová situace a doufejme, že se to podaří do pátku uzavřít, protože už nemůžeme nadále řešit tuhle záležitost,“ řekl Babiš.
S prezidentem odpoledne i předsedové opozičních Pirátů Ivan Bartoš a KDU-ČSL Marek Výborný.
Patovou situaci, která nastala na české politické scéně kvůli ministerstvu kultury, vyřešil sám kandidát ČSSD na ministra kultury Šmarda v pondělí. Nominace do vlády se totiž vzdal a přidal k tomu tvrdou kritiku premiéra Andreje Babiše. Premiér dle něj měl říct už před třemi měsíci, že s ním má problém, a „nedělat z ČSSD blázny“. Předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, který ještě v průběhu pondělí říkal, že ČSSD na nominaci Šmardy trvá, o svém rozhodnutí řekl. „Nakonec mě podpořil,“ uvedl Šmarda. V pátek se sejde předsednictvo ČSSD, rozhodne, co dál. Dnes odpoledne se kvůli vládní krizi setkají premiér Babiš s prezidentem Milošem Zemanem.
Dále čtěte: Šmarda: „Lepší být hlavou v Novém Městě než ocasem v České republice“
„Já samozřejmě za současných okolností ve vládě Andreje Babiše být nechci. Nedává to vůbec žádný smysl. Já tady nebudu hrát s někým nějakého hry na to, že počkáme, budeme ho ještě chvíli trápit, a on pak odstoupí sám,“ sdělil Šmarda. Hodlá také doporučit ČSSD, aby vládní koalici s hnutím ANO opustila.
„Rozhodnutí Michala Šmardy vzdát se kandidatury na ministra kultury respektuji a lidsky chápu, jakkoliv mě to mrzí,“ uvedl na Twitteru Hamáček v pondělí večer.
O svém rozhodnutí informoval Michal Šmarda v pondělí večer v České televizi v pořadu Události, komentáře. Ministrem kultury by podle něj mohl být hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), poslanec a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD) nebo náměstkyně ministerstva kultury Kateřina Kalistová (ČSSD).
Šmardovo rozhodnutí zřejmě uspíšila pondělní schůzka předsedy ČSSD Hamáčka a premiéra Babiše, která žádný posun nepřinesla. Ale zřejmě i Babišovy výroky z víkendu, kterými odmítání Šmardy zdůvodňoval. Ještě v pátek totiž deníku Echo24 Šmarda sdělil, že stažení jeho nominace není na stole. Strana se na jeho nominaci usnesla a on s ní souhlasil, něco takového jí nemůže udělat, prohlašoval.
V pondělí večer Šmarda v České televizi uvedl, že Babiš měl s výhradami k jeho nominaci přijít už před třemi měsíci, kdy jeho nominaci sám na Pražský hrad odnesl, a ne „z nás dělat tři měsíce blázny“.
Šmarda chce do Senátu
A oznámil, že se bude ucházet o senátorský mandát v příštích volbách. Šmarda řekl, že souhlasí s prezidentem Milošem Zemanem v tom, že jeho handicapem je chybějící přímý mandát od voličů na centrální politiku. „Člověk, který nemá přímý mandát od voličů, je vždy ve veliké nevýhodě. Protože vždy, když si začne trochu moc vyskakovat, tak skončí jako hračka v rukou cynických mocných,“ řekl Šmarda. Nechce, aby se to v budoucnu opakovalo, proto si o mandát řekne v senátních volbách. „Teprve potom s tímto mandátem bych si šel znovu povídat s panem Babišem o tom, jestli je možné ho v ČR kritizovat, nebo jestli to možné není,“ podotkl.
Šéf ČSSD Hamáček přitom ještě po pondělním jednání s Babišem uvedl, že strana nemá důvod měnit kandidáta a že se diskuzí s premiérem situace nikam neposunula. Řekl ale, že má Babiš v plánu přijít 26. srpna s „nějakým řešením,“ které zatím ani Hamáček nezná. Deník Echo24 se premiéra na to, zda s nějakým řešením chce za týden opravdu přijít, v sms zprávě zeptal, premiér ale nereagoval. „Otázka je, jaké to řešení bude a zda bude v souladu s koaliční smlouvou,“ řekl k tomu Hamáček v pondělí.
Spor o výměnu ministra trvá už čtvrt roku. Zeman v polovině prázdnin po dvou měsících od doručení návrhu odvolal Staňka, ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna. Minulou středu pak uvedl, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury. ČSSD požádal o navržení jiného kandidáta. V závěru minulého týdne Šmardu odmítl i Babiš, mimo jiné kvůli jeho výrokům z poslední doby.
V ČSSD se ozývají hlasy, že strana by měla vládu opustit. Mluví tak například poslanec ČSSD a člen rozpočtového výboru Václav Votava, podle něhož strana vůbec do vlády jít neměla a nyní je spíš pro odchod z vlády. „Po tom, co s námi provádí jak prezident tak premiér, kdy je porušována ústava, ale i koaliční smlouva, jsem tím spíše pro odchod z vlády. Snad máme ještě nějakou hrdost a jsme svébytnou a svéprávnou stranou. ČSSD musí trvat na jmenováni pana Šmardy ministrem kultury. Je to otázka principu. Pokud by v předsednictvu bylo hlasování o změně v osobě nominanta, tak ji nepodpořím,“ uvedl pro Echo24 Votava pár hodin před tím, než Šmarda svou nominaci vzdal. Podobně mluví dlouhodobě i senátor a místopředseda senátorského klubu ČSSD Jiří Dienstbier. Ten nevidí žádnou možnost kompromisního řešení. „Není na co čekat,“ řekl deníku Echo24 o možnosti odchodu strany z vlády v pondělí odpoledne.