1 Zeman v Německu

Zeman si pochvaluje návštěvu Berlína a okolí. Jednal hlavně o ekonomice, o migraci jen okrajově

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Za velmi úspěšnou považuje prezident Miloš Zeman svou třídenní návštěvu Německa. Uskutečnila se podle něj bez incidentů. Jak s kancléřkou Angelou Merkelovou, tak s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem v pátek jednal především o hospodářství. Migrace byla jen okrajovým tématem.

„Jsem rád, že jsme se opět viděli, bylo to přátelské setkání,“ uvedl Zeman o zhruba půlhodinové schůzce s šéfkou německé vlády, která ho dnes přivítala v češtině slovy „dobrý den“. „Paní kancléřka mě vždy zdraví česky, takže mě to potěšilo, ale nepřekvapilo,“ poznamenal český prezident na adresu čtyřiašedesátileté političky, která kdysi studovala v Česku.

Zeman řekl, že vždy s Merkelovou rád komunikuje a diskutuje, i když tentokrát „ani ne tak o migrační krizi, jako právě o ekonomických vztazích.“ S kancléřkou se v této oblasti shodl například v tom, že protekcionistická opatření škodí vždy oběma stranám.

O ekonomice, situaci v Evropské unii a česko-německých vztazích zase Zeman diskutoval se svým německým protějškem Steinmeierem. Ten se ho také dotázal na český postoj k otázce válečných reparací, o nichž teď mluví Polsko. Zeman zopakoval, že Česká republika nevidí důvod zabývat se touto otázkou. Zdůraznil také, že se minulost má ponechat historikům.

Pro obchod s Íránem, proti Trumpovým clům

Česká republika má zájem obchodovat s Íránem, a bylo by proto dobré zrušit sankce, je přesvědčen prezident Miloš Zeman. Během návštěvy kritizoval také Trumpovu politiku zvyšování cel.

„Jak víte, Spojené státy se rozhodly, že budou sankcionovat ty evropské firmy, které budou obchodovat s Íránem,“ připomněl Zeman. „Česká republika a české firmy mají zájem obchodovat s Íránem a já jsem zde od toho, abych hájil české národní zájmy,“ uvedl k postoji, který během jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou i dalšími německými politiky zastával.

S Merkelovou jednal také o riziku obchodní války mezi USA a Čínou, která by podle něj mohla přerůst v další světovou hospodářskou krizi. Znovu se vyhradil vůči politice zvyšování cel, kterou nyní nejvýrazněji praktikuje americký prezident Trump. Už v první lekci na vysoké škole se podle Zemana studenti učí, že protekcionismus je zhouba a že cla škodí oběma stranám.

Kancléřce říkal i to, že ten, kdo zavádí cla na ocel proto, aby povzbudil domácí automobilový průmysl, si musí uvědomit, že auto je složeno z ocelových plechů, což se tedy odrazí v růstu nákladů. Kancléřka s tím prý souhlasila.

Zeman: AfD je proti Benešovým dekretům

Alternativa pro Německo (AfD) je podle Zemana proti Benešovým dekretům, což není v českém národním zájmu, řekl novinářům v Berlíně. Dal také najevo, že si přeje pokračování současné německé koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD).

„Samozřejmě, že AfD je strana protiimigrační, a to je mi nesporně sympatické,“ podotkl český prezident při hodnocení německé politické scény. Je ale dobré „přečíst si její program jako celek a najednou zjistíte, že AfD odsuzuje Benešovy dekrety,“ uvedl. Ve skutečnosti se však dlouhodobý program protestní strany, ani její program pro loňské volby do Spolkového sněmu tomuto tématu vůbec nevěnuje. Volební lídryně AfD Alice Weidelová loni před volbami zahraničním novinářům v Berlíně řekla, že Benešovy dekrety pro její stranu nejsou důležité téma.

Na základě Benešových dekretů byli po druhé světové válce sudetští Němci v Československu zbaveni občanství i majetku.

Čtěte více: Zeman v Německu v péči týmu zdravotníků? V reakci zvažoval nepustit novináře ČRo na tiskovku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.