„Orbán je konzervativní revolucionář. Jezdí ho studovat z USA i Francie“

DVA ROZHOVORY O MAĎARSKU

„Orbán je konzervativní revolucionář. Jezdí ho studovat z USA i Francie“
"Orbán rozpoznal, že křesťanská demokracie v západní Evropě je v krizi proto, že přebrala liberální pohled na svět. Rozhodl se pro aktivní intelektuální boj o výklad světa. To ho odlišuje skoro od všech ostatních politiků v Evropě," říká Boris Kálnoky Foto: archiv
2
Týdeník
Daniel Kaiser
Sdílet:

Desetimilionové Maďarsko poutá v západním světě ohromnou pozornost, Viktor Orbán je pro jedny inspirace s přesahem i mimo Maďarsko, pro druhé člověk, který si tragicky spletl konzervatismus s autoritářstvím a nacionalismem. Echo připravilo dva rozhovory s lidmi, kteří v Maďarsku zastupují tyto dva protilehlé názory.

Potomek známého šlechtického rodu Boris Kálnoky prožil prvních 35 let svého života na Západě, kde je znám jako novinář a spisovatel. Definitivně se do Maďarska vrátil před devíti lety, ještě jako korespondent německého listu Die Welt. Loni přešel pomyslnou čáru a stal se ředitelem Mediální školy na privátním, avšak vládou masivně podporovaném Kolegiu Matyáše Korvína (MCC) v Budapešti.

Scházíme se několik dní po čtvrtém vítězství Fideszu za sebou. Je Fidesz konzervativní strana? A co je vlastně maďarský konzervatismus?

Tak především maďarský konzervatismus Viktor Orbán znovu vymyslel. Dnes máme cosi, co kombinuje základní ideje západních konzervativců a západní levice. Tady je mimochodem hlavní důvod úspěchu a obliby Viktora Orbána. Ten model jednak řeší slabiny v konzervativním myšlení, jednak bere levici vítr z plachet. Základní představou konzervativců jsou nízké daně, méně přerozdělování, myšlenka, že když se lépe daří ekonomice, daří se lépe každému. Levice vždycky svým protivníkům vyčítala, že by nechali lidi pomřít hladem, a proto že je třeba brát bohatým a dávat chudým. Tento základní spor mezi konzervativci a levicí Orbán vyřešil takovým způsobem, že to jezdí studovat konzervativci z Ameriky i z Francie.

Jak ho vyřešil?

Tím, že na jedné straně sice dělá politiku nízkých daní a tlumí přerozdělování. Například nárok na podporu v nezaměstnanosti máte jen tři měsíce. Daň z příjmu je 15 procent, i daně pro podnikatele jsou nízké. Na druhou stranu se Orbán neostýchá provozovat intervencionistickou sociální a hospodářskou politiku. Kde se vyskytne problém pro občany skutečně důležitý, a tedy významný i politicky, tam stát intervenuje masivně a radikálně, což by konzervativci vlastně dělat neměli.

Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

Echo současně přináší i pohled z druhé strany. Většina maďarské opozice a odporu vůči vládě Fideszu a speciálně vůči Viktoru Orbánovi se soustřeďuje v Budapešti. Profesor András Inotai je typický zástupce této skupiny. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Mír na Ukrajině je ještě daleko

KOMENTÁŘ

Když Donald Trump během volební kampaně prohlašoval, že do 24 hodin po svém zvolení zajistí příměří na Ukrajině, jen málokdo to bral doslova. Pro mnohé to však ...

00:01
Mnichovská dohoda jako symbol prohnilého kompromisu. Mír nelze uzavřít za jakoukoli cenu

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články