Do Prahy se přistěhuje ročně 14 000 lidí. Ceny bytů jen tak neklesnou

České stavebnictví

Do Prahy se přistěhuje ročně 14 000 lidí. Ceny bytů jen tak neklesnouNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Jan Zatorsky

Domov

Karolína Vaverková

Stavební firmy v Česku zahájily v prvním pololetí letošního roku stavbu 3758 bytů v bytových domech, to je meziroční nárůst o pět procent. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Jde o nejvyšší údaj za dané období od roku 2009, stále to ale není dost. V Praze se v první půli roku začalo stavět 1141 bytů, což je také meziročně víc. Do města se ale dle oficiálních čísel přistěhuje ročně 14 tisíc lidí, neoficiální čísla jsou ještě vyšší. Proto by se za rok mělo v Praze postavit deset tisíc bytů i víc.

„Za první pololetí bylo v Praze zahájeno 1141 nových bytů v bytových domech, i když je to meziročně růst o 11,6 procenta, je to velmi málo. Podle statistik ČSÚ v současné době v Praze oficiálně žije 1,3 milionu lidí. Reálně však toto číslo bude výrazně vyšší. Praha je magnetem pro celou republiku. Každý rok přijde 14 tisíc nových obyvatel. A to jen podle oficiálních statistik,“ uvedla Marcela Fialková za developerskou společnost Central Group. Skokový nárůst přišel v metropoli v květnu, kdy přibylo 801 rozestavěných bytů. Šlo o projekt Riverpark Modřany společnosti Karlín Group. Praha by ale dle Fialkové potřebovala podobných projektů více.

Přestože se staví více nových bytů než dřív, k zastavení růstu jejich cen to v dohledné době nepovede. „Růst počtu zahájených staveb nových bytů přispívá ke zpomalování růstu jejich cen. Přestože posílení bytové výstavby pomůže kompenzovat výkyvy v jarních měsících, zájemci o byty rozdílných cenových kategorií nadále nesnadno uspokojují své požadavky z důvodu omezené nabídky,“ uvedl člen dozorčí rady Expobank Jiří Schwarz. „V dohledné době nelze očekávat zastavení růstu cen bytů, přestože zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů ČNB (ČNB zpřísní od října hypotéky – pozn. red.) brzdí nárůst jejich cen,“ dodal Jiří Schwarz.

Stavebnictví dlouhodobě zatěžuje složitá administrativa kolem vydávání stavebních povolení. „Je tu obrovský převis poptávky nad nabídkou, speciálně ve velkých městech. Trhu by víc než snahy ČNB pomohlo uvolnění stavebního řízení,“ uvedl pro deník Echo24 už dříve ředitel realitní kanceláře RE/MAX Milan Žák. Rozhovor s ním čtěte zde.

Na nedostatek nových projektů ve velkých českých městek a na složitou administrativu okolo vydávání stavebních povolení upozornil i hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Do budoucna lze proto předpokládat pomalý růst nabídky na realitním trhu, což bude udržovat vysokou cenovou hladinu,“ uvedl Štěpán Křeček.

Postavit by se v Praze mělo deset, klidně i patnáct tisíc bytů ročně

Central Group tvrdí, že hlavní město by potřebovalo minimálně 8 tisíc až 10 tisíc nových bytů ročně. „A tomu se letos ani zdaleka nepřiblížíme,“ dodala Marcela Fialková. Podle Žáka by však bylo pro vyrovnání nabídky poptávce třeba postavit i patnáct tisíc bytů tři roky za sebou.

Stavební výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční růst na 7,5 procenta z květnového růstu o 10,1 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 6,7 procenta, v inženýrském se zvýšila o 9,6 procenta. V úterý o tom informoval ČSÚ.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Staví se méně než za krize 2008

Lidé se vrhají na hypotéky. Od října na ně nemusí kvůli zpřísnění dosáhnout

Ztraceni v nové bytové krizi. Proč je ve Vídni dostupnější bydlení než v Praze