ANO v průzkumu CVVM vede, volební preference se pohybují kolem 22 %
Průzkum preferencí
Nejnovější průzkum společnosti CVVM přisuzuje hnutí ANO 22,5 % volebních preferencí. Středopravicové strany ani SPD by se pak podle tohoto průzkumu do sněmovny momentálně nedostaly. Stabilní podporu kolem 10 % mají ODS a Piráti. Společnost CVVM následně preference přepočítala na volební model, který má zohledňovat jistotu volby či váhání voličů mezi vícero stranami. Podle tohoto modelu by mohlo hnutí ANO získat až 33,5 % hlasů.
Začátkem prosince přisuzoval průzkum STEM hnutí ANO 23 % hlasů podle stranických preferencí. Nejnovější průzkum společnosti CVVM jim dává ještě o půl procenta méně. Piráti se drží na svých stabilních 11 %. Posílila ODS z 8,5 % na 10 %. Do sněmovny by se dostali ještě sociální demokraté s komunisty, kterým průzkum přisuzuje shodných 6,5 % volebních preferencí.
Problém mají však středopravicové strany, které by měly zřejmě více přemýšlet nad možnou integrací pro nadcházející volby. Preference TOP 09 dosahují 3 %, KDU-ČSL 2,5 a STAN pouhých 2%. Výsledek 2,5 % by pravděpodobně nepotěšil ani Tomia Okamuru a jeho SPD.
Pokud srovnáme volební preference podle listopadového výzkumu CVVM, tak si hnutí ANO lehce polepšilo. V listopadu mu společnost přisuzovala 20 % preferencí. O půl procenta posílili Piráti, ODS, ČSSD a TOP 09. Naopak lidovci, starostové a SPD za poslední měsíc preference ztratili.
Jiná čísla však ukazuje volební model, který společnost CVVM na základě výsledků sestavila. „Volební model je konstruován na základě otázek na volební účast, volbu strany, jistotu volby a zohledňuje váhání respondentů mezi více stranami,“ píše společnost CVVM.
Podle volebního modelu by ANO získalo 33,5 %, ODS 14,5 %, Piráti 14 %, KSČM 10 %, ČSSD 9,5 %. Ani volební model nepočítá s tím, že by se středopravicové strany samostatně do sněmovny dostaly. TOP 09 by získalo 4,5 % hlasů, KDU-ČSL 4 % a STAN 3 %. Model podobně jako volební preference naznačuje debakl SPD Tomia Okamury, která by získala pouhá 4 %.
Pokud by se v prosinci konaly sněmovní volby, přišlo by k nim podle CVVM 61 procent občanů, zhruba stejná volební účast byla i při loňském hlasování. Průzkum se konal od 1. do 13. prosince na vzorku 1050 lidí s volebním právem.
33 procent respondentů pak v průzkumu uvedlo, že by se voleb do Poslanecké sněmovny neúčastnili. Šest procent pak řeklo, že neví, zda by šlo volit.