Napětí roste. Indie odstřelovala pákistánskou část Kašmíru, zabila několik civilistů

Napětí roste. Indie odstřelovala pákistánskou část Kašmíru, zabila několik civilistůNOVÉ
Indické rakety Foto:

Foto: Prinstcreen z Twitteru/ abiveer Singh

Svět

Indicko-Pákistánský konflikt

Echo24

Rakety vypálené indickou armádou do pákistánské části Kašmíru zabily ve středu šest civilistů a několik dalších zranily. S odvoláním na pákistánskou policii o tom informovala agentura AP. Pákistánská armáda následně oznámila, že nad částí Kašmíru, kterou ovládá, sestřelila dva indické letouny. Indie zároveň uvedla, že její vzdušný prostor v Kašmíru narušila nejméně tři pákistánská letadla. Indické vojenské stroje už v noci na úterý provedly nálet na pákistánské území. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v této souvislosti vyzval obě jihoasijské země, aby nestupňovaly vojenskou aktivitu.

Podle mluvčího pákistánské policie zahynulo při ostřelování raketami indické armády v kašmírském městě Kotli šest lidí včetně dětí a řada dalších osob utrpěla zranění.

Pákistán a Indie se o oblast Kašmíru dlouhodobě přou. Obě země si dělají nárok na celý region, každá z nich ale v současnosti ovládá jen jeho část.

Mluvčí pákistánské armády uvedl, že protivzdušná obrana sestřelila ve středu nad pákistánským územím dvě indická vojenská letadla. Jedno z nich údajně dopadlo na Pákistánem ovládanou část Kašmíru, druhé do části, kterou kontroluje Indie. Jeden indický pilot byl podle pákistánského armádního mluvčího v Pákistánu zadržen.

Už v noci na úterý podnikla indická vojenská letadla nálet na pákistánské území. Indie uvedla, že terčem byl výcvikový tábor extremistů a že při útoku zahynulo velké množství radikálů. Podle pákistánských úřadů si akce žádné oběti nevyžádala.

Indie ve středu oznámila, že její vzdušný prostor nad Kašmírem narušila nejméně tři pákistánská letadla. Poté, co k nim vyletěly indické stroje, se pákistánské letouny stáhly. Kvůli incidentu bylo na tři hodiny uzavřeno letiště ve Šrínagaru, letní metropoli indického státu Džammú a Kašmír. Pákistánský ministr zahraničí operaci armády své země potvrdil a uvedl, že měla ukázat, že Pákistán je schopný a připravený se bránit. Letadla podle něj zasáhla v Indii několik cílů, údery si ale nevyžádaly oběti na životech.

Indická policie ve středu rovněž uvedla, že se v Kašmíru zřítilo jedno její vojenské letadlo. Při neštěstí, jehož příčinu úřady nezveřejnily, zahynuli dva členové posádky a jeden civilista.

Pompeo uklidňuje situaci

S ohledem na rostoucí napětí mezi jihoasijskými jadernými mocnostmi se svými protějšky z obou států ve středu hovořil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval Dillí a Islámábád, aby nestupňovaly vojenskou aktivitu. Indická ministryně zahraničí ujistila, že její země si eskalaci nepřeje. Totéž řekl i její pákistánský kolega.

„Vyložil jsem oběma ministrům, že podporujeme Indii a Pákistán v uplatňování zdrženlivosti a vyhýbání se eskalaci za každou cenu,“ uvedl Pompeo v prohlášení, které bylo zveřejněno ve Washingtonu.

„Rovněž vybízím oba ministry, aby dávali přednost přímé komunikaci a vyhýbali se další vojenské aktivitě,“ řekl šéf americké diplomacie.

Vztahy mezi Pákistánem a Indií, které se před dvěma týdny vyostřily po atentátu v indické části Kašmíru, se dál zhoršují a z obou stran přibývají odvetné kroky.

Indie dlouhodobě kritizuje Pákistán, že poskytuje útočiště a zbraně kašmírským separatistům, kteří bojují od roku 1989 proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou.

Americký ministr zahraničí řekl, že Islámábád vyzval k výraznému zakročení proti teroristickým skupinám působícím na pákistánské půdě.

Indická ministryně zahraničí Sušma Svarádžová ve středu z Číny ujistila, že Dillí si zvyšování napětí ve vztazích s Pákistánem nepřeje a že bude nadále postupovat „odpovědně a zdrženlivě“. Zdůraznila, že indický útok cílil na „omezený“ terč, jímž byl výcvikový tábor islamistického hnutí Džajše Muhammad.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Čína posiluje spojenectví s Pákistánem. Plánuje mu údajně prodat svou letadlovou loď

Související články