1 Boj o svobodu internetu

Za Opráski i Wikipedii. Piráti budou demonstrovat proti evropské směrnici o copyrightu

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Piráti vyjdou v sobotu odpoledne do ulic více než desítky českých měst na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Chystaná směrnice podle nich omezuje svobodný internet a poškozuje menší vydavatele či novináře. Strana ve své kampani využívá i některých aktuálních témat, jako je chvilkové zrušení facebookové stránky s parodickými komiksy Opráski sčeskí historje, ve čtvrtek bylo zase na důkaz nesouhlasu s reformou vypnuto několik evropských mutací Wikipedie, včetně té české.

Podle pravidel, na kterých se shodli zástupci zemí EU a Evropského parlamentu, budou online platformy typu Google nebo Facebook potřebovat licenci na autorsky chráněná díla, která uživatelé nahrají. Směrnice má také zajistit nárok autorů či interpretů na podíl z licencování či převodu jejich práv. Nadále bude možné šířit chráněná díla za účelem citací, kritiky, karikatury či parodie. 

Demonstrace po republice

Piráti se pouští především do připravovaných článků 11 a 13. „Zítra (v sobotu) budeme demonstrovat za svobodný Internet a proti článkům 11 a 13 směrnice o copyrightu. Chybující robotické filtry nemohou řešit problém copyrightu. Já budu od 14:00 na Palačáku v Praze, ale akce probíhají po celé republice. Přijďte, kde to máte nejblíž!“ vyzýval předseda strany Ivan Bartoš. 

Sama Pirátská strana pak na svém Twitteru využila i aktuální záležitosti, tedy dočasného smazání facebookového profilu parodických Oprásků sčeskí historje. „Pray for Opráski sčeskí @historje ! Ochutnávka toho, jak robotické filtry mohou ničit a omezovat kulturu a svobodu, je tady,“ napsali Piráti.

Chystají proto po celé republice demonstrace. Protesty se budou konat v Praze, Karlových Varech, Brně, Plzni, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Jihlavě a v Třebíči. Ten pražský, kde nebude chybět Bartoš, začíná v sobotu od 14:00 na Palackého náměstí. Podle Facebooku se jej zúčastní několik stovek lidí, další 2 tisíce uživatelů dali najevo, že o akci mají zájem.

Směrnici kazí článek 13, říká Zdechovský

S Piráty víceméně souhlasí i europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Směrnice je podle něj z většiny rozumná. „Kontroverzní je ale článek 13, kvůli kterému jsem se rozhodl podpořit iniciativu za to, abychom mohli hlasovat o kompletním vyjmutí tohoto článku,“ napsal Zdechovský na svém Twitteru.

Vydavatelé tisku i autoři směrnici označují za krok, který povede ke spravedlivému odměňování tvůrců obsahu na internetu. Internetové firmy, které jejich tvorbu přebírají, se s nimi dosud o reklamní příjmy nemusely dělit.

Evropský parlament bude o reformě autorského práva hlasovat na přelomu března a dubna. Pokud europoslanci směrnici schválí, bude běžet dvouletá lhůta, během které budou členské státy muset přijmout vlastní podrobnou úpravu.

Čtěte také: Wikipedie v Česku je vypnutá. Důvodem je protest proti změně autorského práva

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.