Za Opráski i Wikipedii. Piráti budou demonstrovat proti evropské směrnici o copyrightu

Boj o svobodu internetu

Za Opráski i Wikipedii. Piráti budou demonstrovat proti evropské směrnici o copyrightuAKTUALIZOVÁNO
Reforma evropského copyrightu Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Domov

jhr Echo24

Piráti vyjdou v sobotu odpoledne do ulic více než desítky českých měst na protest proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Chystaná směrnice podle nich omezuje svobodný internet a poškozuje menší vydavatele či novináře. Strana ve své kampani využívá i některých aktuálních témat, jako je chvilkové zrušení facebookové stránky s parodickými komiksy Opráski sčeskí historje, ve čtvrtek bylo zase na důkaz nesouhlasu s reformou vypnuto několik evropských mutací Wikipedie, včetně té české.

Podle pravidel, na kterých se shodli zástupci zemí EU a Evropského parlamentu, budou online platformy typu Google nebo Facebook potřebovat licenci na autorsky chráněná díla, která uživatelé nahrají. Směrnice má také zajistit nárok autorů či interpretů na podíl z licencování či převodu jejich práv. Nadále bude možné šířit chráněná díla za účelem citací, kritiky, karikatury či parodie. 

Demonstrace po republice

Piráti se pouští především do připravovaných článků 11 a 13. „Zítra (v sobotu) budeme demonstrovat za svobodný Internet a proti článkům 11 a 13 směrnice o copyrightu. Chybující robotické filtry nemohou řešit problém copyrightu. Já budu od 14:00 na Palačáku v Praze, ale akce probíhají po celé republice. Přijďte, kde to máte nejblíž!“ vyzýval předseda strany Ivan Bartoš. 

Sama Pirátská strana pak na svém Twitteru využila i aktuální záležitosti, tedy dočasného smazání facebookového profilu parodických Oprásků sčeskí historje. „Pray for Opráski sčeskí @historje ! Ochutnávka toho, jak robotické filtry mohou ničit a omezovat kulturu a svobodu, je tady,“ napsali Piráti.

Chystají proto po celé republice demonstrace. Protesty se budou konat v Praze, Karlových Varech, Brně, Plzni, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Jihlavě a v Třebíči. Ten pražský, kde nebude chybět Bartoš, začíná v sobotu od 14:00 na Palackého náměstí. Podle Facebooku se jej zúčastní několik stovek lidí, další 2 tisíce uživatelů dali najevo, že o akci mají zájem.

Směrnici kazí článek 13, říká Zdechovský

S Piráty víceméně souhlasí i europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Směrnice je podle něj z většiny rozumná. „Kontroverzní je ale článek 13, kvůli kterému jsem se rozhodl podpořit iniciativu za to, abychom mohli hlasovat o kompletním vyjmutí tohoto článku,“ napsal Zdechovský na svém Twitteru.

Vydavatelé tisku i autoři směrnici označují za krok, který povede ke spravedlivému odměňování tvůrců obsahu na internetu. Internetové firmy, které jejich tvorbu přebírají, se s nimi dosud o reklamní příjmy nemusely dělit.

Evropský parlament bude o reformě autorského práva hlasovat na přelomu března a dubna. Pokud europoslanci směrnici schválí, bude běžet dvouletá lhůta, během které budou členské státy muset přijmout vlastní podrobnou úpravu.

Čtěte také: Wikipedie v Česku je vypnutá. Důvodem je protest proti změně autorského práva

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.