Kuciak a další. Letos zemřelo 80 novinářů, stovky jich vězní

Statistika RSF

Kuciak a další. Letos zemřelo 80 novinářů, stovky jich vězníNOVÉ
Násilí na novinářích Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na 80 mrtvých, 348 uvězněných a 60 držených v zajetí – taková je bilance újmy, kterou při výkonu své práce utrpěli novináři po celém světě za rok 2018. Organizace Reportéři bez hranic (RSF) na svém webu upozorňuje, že se jedná o prudký nárůst oproti minulému roku a v dlouhodobém měřítku bezprecedentní úroveň násilí vůči žurnalistům. 

Podle statistik RSF stoupla za letošek čísla vyjadřující násilí na novinářích ve všech kategoriích. Z celkových 80 obětí se v 63 případech jednalo o profesionální reportéry, zbytek tvořili spolupracovníci médií a civilisté, kteří žurnalistům poskytovali informace. Vloni přitom zahynulo jen 65 novinářů a čísla zabitých v posledních letech obecně klesala.

Zpráva zmiňuje především úmrtí slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho saúdského kolegy Džamála Chášukdžího. Kuciak byl zavražděn v únoru společně se svou partnerkou Martinou Kušnírovou. Slovenská policie na začátku vyšetřování jako motiv činu označila Kuciakovu investigativní práci. Kuciak psal o kontroverzních slovenských podnikatelích a také o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, spojovaných médii s mafií, a o vazbách jednoho z nich na již bývalého slovenského premiéra Roberta Fica.

„Násilí na novinářích dosáhlo bezprecedentních úrovní. Situace je teď kritická,“ nechal se slyšet generální tajemník RSF Christophe Deloire. „Nenávist vůči novinářům, která je provolávána, a to občas velmi otevřeně, bezskrupulozními politiky, náboženskými vůdci nebo podnikateli, má tragické následky. A odráží se v znepokojivém nárůstu násilí vůči novinářům,“ dodal. Podle něj nenávistné projevy oproti žurnalistům ještě umocňují sociální sítě.

Nejvíce případů úmrtí připadá na Afghánistán, což je změna oproti loňskému a předloňskému roku, kdy ve statistikách vedla Sýrie. V Afghánistánu letos zahynulo 15 novinářů, ve druhé zmíněné zemi 11, na třetí příčce nelichotivého žebříčku je Mexiko. Vězněných 348 novinářů znamená nemalý růst z 326 v minulém roce. Celou polovinu z tohoto počtu drží ve vězeních jen 5 států – Číny, Íránu, Saúdské Arábie, Egypta a Turecka. Z 54 na 60 se zvýšil i počet novinářů držených jako rukojmí. Až na jediného jsou všichni v Sýrii, Iráku a Jemenu. 

Reportéři bez hranic chystají podobnou statistiku od roku 1995. 

Čtěte také: Novináři v Nikaragui protestovali proti raziím v redakcích, policie je zbila obušky

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články