Ruský manažer kosmických letů jde do vězení. Ohrozil prý starty raket do vesmíru

soud s ruským manažerem

Ruský manažer kosmických letů jde do vězení. Ohrozil prý starty raket do vesmíruNOVÉ
Raketa Sojuz při startu Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Echo24

K dvěma letům vězení odsoudil v pondělí soud v ruské Voroněži řídícího pracovníka místního závodu, který údajně porušením technologických pravidel ohrozil úspěšnost startů ruských kosmických raket. Oznámila to agentura TASS. Odsouzený Alexandr Tyčinin podle soudu „ohrozil zájmy státu a autoritu Ruska jako přední kosmické mocnosti“.

Rusko se už zhruba sedm let potýká s vážným poruchami kosmické techniky, jež naposledy málem stály život dvoučlennou posádku rakety Sojuz, která kvůli technické závadě musela nouzově přistát. Podle ruských médií bývají problémy způsobeny nekázní, nedbalostí, ale údajně i sabotážemi.

Tyčinin jako vedoucí pracovník podle soudu kryl porušení technologické kázně při výrobě motorů pro druhý a třetí stupeň nosné rakety Proton. Vadné součástky, vyrobené mezi únorem a zářím roku 2015, musely být všechny nahrazeny novými a zničeny. Odsouzený údajně způsobil státu škodu 112 milionů rublů (34 milionů korun).

Za posledních deset let Rusko ztratilo čtyři rakety Proton. V období, kdy se měly ve voroněžském závodě montovat vadné součástky, spadl Proton nesoucí mexický satelit. Podle tehdejší zprávy agentury TASS z května 2015 došlo krátce po startu k „nestandardní situaci“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ruská armáda potvrdila smrt obou pilotů z havarovaného L-39 české výroby

Po havárii Sojuzu může posádka ISS zůstat ve vesmíru o měsíc déle