1 volba slovenského prezidenta

Na zdraví mého syna, kandidovat na prezidenta už nebudu, oznámil Fico

NOVÉ

Témata: ,

Slovenský premiér Robert Fico nebude v příštích prezidentských volbách v roce 2019 usilovat o zvolení hlavou slovenského státu. Fico to dnes řekl novinářům. Svou kandidaturu v přímé volbě prezidenta v roce 2014, v jejímž rozhodujícím kole ho přesvědčivě porazil současný prezident Andrej Kiska, označil Fico za chybu.

„Vyhlašuji na zdraví mého syna, nebudu kandidovat na prezidenta,“ uvedl Fico. V uplynulých měsících se na Slovensku objevily spekulace, že Fico si opakovanou kritikou současného prezidenta Kisky – například za jeho cesty vládní letkou za rodinou do Popradu či za nejmenování ústavních soudců – možná připravuje pozici pro případnou prezidentskou kampaň. Kiska hodlá až v příštím roce oznámit, zda bude obhajovat funkci prezidenta.

Zatímco nejdéle sloužící slovenský premiér Fico v minulosti řekl, že v politice již v roce 2014 nebude, nyní ohlásil, že v ní hodlá působit do doby, než bude u veřejnosti o jeho služby zájem. Současně označil kandidaturu na prezidenta ve volbách hlavy státu před třemi lety za politickou chybu, protože podle něj „kandidovat z pozice předsedy vlády na post prezidenta je nemožné“.

Fico stojí v čele slovenské vlády nepřetržitě od roku 2012, premiérem byl i v letech 2006 až 2010. V posledním období popularita jeho strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) ale klesá. Ztráty zaznamenala Ficova strana i v listopadových krajských volbách. Byť Směr-SD vyhrál poslední čtyři parlamentní volby na Slovensku, v loňských volbách do sněmovny strana zaznamenala ústup z dřívějších pozic. Získala 28,28 procenta hlasů proti volebnímu zisku 44,41 procenta v roce 2012.

Čtěte také: Divadlo na noční směně? Premiér Fico vyrobil 500 lišt. Šéf ho pochválil

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.