1 Majitel CPI

Miliardář Vítek v problémech. V USA čelí žalobě, Švýcaři šetří jeho lyžařský resort

, NOVÉ

Témata: ,

Majitel realitní společnosti CPI Radovan Vítek čelí ve Spojených státech žalobě. Investoři ho obviňují z podvodu a požadují po něm odškodné tři miliardy dolarů, uvádí deník Financial Times. Současně s žalobou začaly Vítka prověřovat i úřady ve Švýcarsku, kde financoval svůj lyžařský resort. Vyšetřování se týká vlekařské společnosti Crans-Montana Aminoma a transakce z roku 2016. Podle agentury Bloomberg mělo tehdy dojít k podezřelému navyšování kapitálu. 

Radovana Vítka žaluje ve Spojených státech fond Kingstown a společnost Investhold LTD, za kterou stojí podnikatelé Marek Čmejla a Jiří Diviš. Oba jsou spojeni s kauzou Mostecké uhelné společnosti. Obě žalující společnosti byly od roku 2012 obchodními partnery Vítkovy společnosti Orco. Vítek měl podle žaloby při převzetí Orca vytvořit složitou strukturu společností a s jejich pomocí měl připravit oba investory o majetek v hodnotě jedné miliardy dolarů. 

Společnosti Kingstown a Investhold navíc podávají žalobu v New Yorku, protože Vítek podle nich „úmyslně a opakovaně páchal zločiny na území Spojených států a New Yorku“, uvádí deník Financial Times. Společnost CPI se proti obvinění ohradila a uvedla, že se jedná o falešnou, zavádějící a nepodloženou žalobu.

Žaloba však není Vítkovým jediným problémem. V návaznosti na žalobu totiž Vítka začaly prověřovat švýcarské úřady. Konkrétně jeho lyžařský areál v kantotnu Valais. Vyšetřování se má týkat jeho transakce z roku 2016, kdy mělo dojít k podezřelému navýšení kapitálu v jeho společnosti Crans-Montana Aminona (CMA). Podle agentury Bloomberg byla transakce zmíněná na dvou stranách žaloby, kterou podal fond Kingstown a Investohold.

V žalobě se o vlekařské společnosti uvádí, že významné navýšení kapitálu je v rozporu se zákony švýcarského zákoníku o závazcích. Transakce pak měly znamenat „potenciální trestné činy zpronevěry, padělání dokumentů, podvodných hlášení a nezakonného a nespravedlivého řízení“.

Transakce je podle Bloombergu jedním z dílů složitých vztahů města Crans-Montana, které provozovalo lankovky od roku 1911. Radovan Vítek pak v roce 2015 koupil ve vlekařské společnosti kontrolní podíl. Žaloba navíc uvádí, že o pochybném financování měly švýcarské úřady pochybnosti, nechtěly však ohrozit turistický ruch. Složité vztahy mezi městem a Vítkem jsou dostatečně ilustrovány konfliktem z roku 2018, kdy chtěl miliardář na své podnikání získat dotaci ve výši 17 milionů korun. Vítek také požadoval, aby se do provozu a rozvoji turistiky více zapojily přilehlé švýcarské obce. Na protest tehdy nechal zastavit vleky a lanovky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Miliardář Vítek naštval Švýcary. Zastavil lyžařské vleky kvůli dotacím

Miliardář Vítek získal kontrolu nad dostihy v Chuchli. Plánuje moderní jezdecký areál

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.