Miliardář Vítek v problémech. V USA čelí žalobě, Švýcaři šetří jeho lyžařský resort

Majitel CPI

Miliardář Vítek v problémech. V USA čelí žalobě, Švýcaři šetří jeho lyžařský resortNOVÉ
Radovan Vítek Foto:

Foto: Reprofoto YouTube/Mithrandir Top10

Domov

Echo24

Majitel realitní společnosti CPI Radovan Vítek čelí ve Spojených státech žalobě. Investoři ho obviňují z podvodu a požadují po něm odškodné tři miliardy dolarů, uvádí deník Financial Times. Současně s žalobou začaly Vítka prověřovat i úřady ve Švýcarsku, kde financoval svůj lyžařský resort. Vyšetřování se týká vlekařské společnosti Crans-Montana Aminoma a transakce z roku 2016. Podle agentury Bloomberg mělo tehdy dojít k podezřelému navyšování kapitálu. 

Radovana Vítka žaluje ve Spojených státech fond Kingstown a společnost Investhold LTD, za kterou stojí podnikatelé Marek Čmejla a Jiří Diviš. Oba jsou spojeni s kauzou Mostecké uhelné společnosti. Obě žalující společnosti byly od roku 2012 obchodními partnery Vítkovy společnosti Orco. Vítek měl podle žaloby při převzetí Orca vytvořit složitou strukturu společností a s jejich pomocí měl připravit oba investory o majetek v hodnotě jedné miliardy dolarů. 

Společnosti Kingstown a Investhold navíc podávají žalobu v New Yorku, protože Vítek podle nich „úmyslně a opakovaně páchal zločiny na území Spojených států a New Yorku“, uvádí deník Financial Times. Společnost CPI se proti obvinění ohradila a uvedla, že se jedná o falešnou, zavádějící a nepodloženou žalobu.

Žaloba však není Vítkovým jediným problémem. V návaznosti na žalobu totiž Vítka začaly prověřovat švýcarské úřady. Konkrétně jeho lyžařský areál v kantotnu Valais. Vyšetřování se má týkat jeho transakce z roku 2016, kdy mělo dojít k podezřelému navýšení kapitálu v jeho společnosti Crans-Montana Aminona (CMA). Podle agentury Bloomberg byla transakce zmíněná na dvou stranách žaloby, kterou podal fond Kingstown a Investohold.

V žalobě se o vlekařské společnosti uvádí, že významné navýšení kapitálu je v rozporu se zákony švýcarského zákoníku o závazcích. Transakce pak měly znamenat „potenciální trestné činy zpronevěry, padělání dokumentů, podvodných hlášení a nezakonného a nespravedlivého řízení“.

Transakce je podle Bloombergu jedním z dílů složitých vztahů města Crans-Montana, které provozovalo lankovky od roku 1911. Radovan Vítek pak v roce 2015 koupil ve vlekařské společnosti kontrolní podíl. Žaloba navíc uvádí, že o pochybném financování měly švýcarské úřady pochybnosti, nechtěly však ohrozit turistický ruch. Složité vztahy mezi městem a Vítkem jsou dostatečně ilustrovány konfliktem z roku 2018, kdy chtěl miliardář na své podnikání získat dotaci ve výši 17 milionů korun. Vítek také požadoval, aby se do provozu a rozvoji turistiky více zapojily přilehlé švýcarské obce. Na protest tehdy nechal zastavit vleky a lanovky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Miliardář Vítek naštval Švýcary. Zastavil lyžařské vleky kvůli dotacím

Miliardář Vítek získal kontrolu nad dostihy v Chuchli. Plánuje moderní jezdecký areál