V Londýně zaprší, a Válek roztahuje deštník?
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
POČASÍ
Na severu a východě Čech, ve Slezsku a části Moravy hrozí v neděli vznik ledovky. Především v Libereckém kraji může být i silná. V sobotním varování na to ...
Náš nový ministr zdravotnictví a s ním Fialova vláda zatím porušují slib daný před necelými dvěma měsíci, kdy předchozí vláda Babišova vzala neočkovaným PCR test jako poslední vstupenku do veřejného života. Tehdy to Vlastimil Válek kritizoval, před Štědrým dnem ale i on neočkovaným znemožnil veřejné vyžití, zatím alespoň o svátcích: „U restaurací není ve hře PCR do 3. ledna. Důvodem je opravdu mutace omikron.“
Poněvadž se teprve začíná odpočítávat sto dní hájení pro novou vládu, můžeme být shovívavější a říkat, že Válek splnění slibu odsouvá. Zatím o dva týdny. Fialovu vládu zatím charakterizuje nadobyčejná obezřetnost, ministr Válek nevylučuje, že zítra, 27. prosince, kdy bude zasedat vláda, se může celková linie vyvinout tím či oním směrem, tedy i přitvrdit. Všechno prý závisí na aktuálních číslech z Velké Británie.
Nejprve tu ministrovi hodíme několik hlášení z jiných zemí: Jihoafrická republika, nepřesně považovaná za kolébku omikronu, hlásí konec poslední vlny infekce, ruší většinu omezení a trasovat, respektive testovat, bude už jen kontakty nakažených v ohniscích infekce – pozor – s příznaky. Jihoafrické ministerstvo zdravotnictví odhaduje, že s covidem už se potkalo 80 procent obyvatel (zde).
V USA stát New York hlásí rekordní nárůst pozitivních testů (jsme uprostřed sezony respiračních onemocnění), přičemž poslední týden prý za devět z deseti případů může omikron. Ovšem ani vzdáleně se nekoná tomu odpovídající nárůst covidových hospitalizací. Přímá úměra mezi pozitivními testy a počty pacientů v nemocnicích byla zrušena, buď vakcínou – kterou tedy prý omikron do značné míry obchází –, nebo vlastnostmi nové varianty (více zde).
Izrael, podle některých očkovací pionýr, podle jiných očkovací svazák, plánoval pod dojmem omikronového zpravodajství ode dneška očkovat seniory už čtvrtou dávkou. Den před Štědrým dnem tento plán odložil, jednak pod dojmem faktu, že skoro neroste počet hospitalizovaných, jednak explicitně s odvoláním na poznatky Británie (více zde).
Takže jsme dospěli k Británii, která má na rozdíl od Jihoafrické republiky, kde si právě užívají léta, stejnou roční fázi a srovnatelnou zeměpisnou šířku jako my, a zřejmě proto se o ni zajímá i ministr Válek: podle předběžného nálezu UKHSA, britské obdoby německého Institutu Roberta Kocha (u nás ekvivalent dosud nemáme), je pro člověka napadeného omikronem riziko hospitalizace o 50 až 70 procent NIŽŠÍ (viz zde).
Běžný argument, že i kdyby byl omikron méně nebezpečný než delta, při své větší nakažlivosti je pořád potenciálně ohromnou zátěží, se potkal s dost šokujícím protiargumentem, že až dvě třetiny nově hospitalizovaných covidových pacientů v anglických nemocnicích byli přijati z jiných důvodů a pozitivně testováni teprve po hospitalizaci (viz zde). I kdyby se tento odhad ukázal nakonec příliš divoký, ukazuje to křehkost argumentace, na níž staví vědecké poradní těleso britské vlády, když teď opět svou vládu tlačí do dalšího lockdownu s odvoláním na omikron.
Závisí tedy režim pro české neočkované bezprostředně na tom, zda se britský premiér rozhodne postupovat podle tvrdých dat, nebo podle trvale nadhodnocených vědeckých modelů? Budou Válka zajímat hlášení z britských nemocnic, nebo to, jak to Johnsonova vláda uchopí politicky? Jsou to dvě různé věci. Jak strašné, fantastické a neuvěřitelné je, že bychom zde eventuálně měli kopat zákopy ve společnosti a zkoušet experimentální vakcínu na dětech kvůli hádce ve vzdálené zemi mezi lidmi, o jejichž myšlenkových pochodech nic nevíme.
NÁHRADA UŠLÉHO ZISKU Z DOBY PANDEMIE
POKLES PORODNOSTI