1 Seehofer o migraci

„Migrace je matkou všech problémů,“ řekl Seehofer k dění v Chemnitzu

AKTULIZOVÁNO

Témata: , , ,

Za „matku všech problémů“ označil migraci německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) v souvislosti s napjatou situací ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici). Informuje o tom deník Die Welt, podle něhož se tak Seehofer vyjádřil na okraj setkání poslanců své Křesťanskosociální unie v braniborském Neuhardenbergu. Reakce ze strany kancléřky Angely Merkelové (CDU) i dalších politiků na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří nyní za „otce problémů“ označují ministra vnitra. Místopředsedkyně koaliční SPD Natascha Kohnenová dokonce chce, aby Seehofer kvůli výrokům rezignoval.

Seehofer na schůzce politiků CSU také vyslovil pochopení pro rozhořčení, které cítí řada obyvatel Chemnitzu. To z nich ale ještě vůbec nedělá nacisty, míní. Podle listu Bild dále řekl, že se o situaci ve městě vedou debaty, v nichž ale prvotní zločin už nehraje žádnou roli.

Narážel tak na vraždu pětatřicetiletého Němce, z níž jsou obviněni dva mladí muži z Iráku a Sýrie. Po třetím podezřelém, kterým je také občan Iráku, policie pátrá. Vražda muže v Chemnitzu vedla k řadě demonstrací. Části z nich se účastnili i pravicoví radikálové, kteří napadali přistěhovalce a novináře.

Kancléřka Merkelová dala v rozhovoru s televizí RTL najevo, že migrační problematiku vidí odlišně. „Migrační otázka nás staví před výzvy. A přitom se objevují také problémy,“ poznamenala. Upozornila ale i na úspěchy v migrační politice.

Tvrdě odmítavé reakce Seehoferova slova vyvolala u koaliční sociální demokracie. Její místopředsedkyně Kohnenová chce ministrovu rezignaci. „To, že řekl, že by jako obyčejný občan v Chemnitzu také protestoval, činí jeho ministerskou pozici neudržitelnou,“ míní. Svým postojem podle ní podpořil ty, kteří jeden násilný čin zneužívají ke štvaní proti všem migrantům. Generální tajemník koaličních sociálních demokratů Lars Klingbeil se zase ptal, zda Seehofer není „otec mnoha problémů“. Šéfka SPD Andrea Nahlesová je přesvědčena, že ministr ve skutečnosti za matku všech problémů považuje Merkelovou.

Uvnitř koalice už se podle německých médií ozývají obavy, že by vyjádření Seehofera, jehož CSU čekají na podzim zemské volby v Bavorsku, v nichž strana zřejmě ztratí většinu, mohlo odstartovat další závažný spor týkající se migrace. Ten poslední koalice začátkem července uhasila jen s vypětím všech sil.

Slova Seehofera o „matce všech problémů“ vyvolala reakce i jinde. Poslankyně opoziční Levice Ulla Jelpkeová řekla, že pomalu získává dojem, že ministr vnitra je „otcem všech rasových problémů“. Také generální tajemník koaličních sociálních demokratů Lars Klingbeil se ptal, jestli Seehofer není „otec mnoha problémů“.

Vyjádření ministra vnitra naopak uvítala protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), podle jejíhož předsedy Alexandera Gaulanda má Seehofer ve své analýze zcela pravdu, Merkelová mu však stále hází klacky pod nohy.

Od konce srpna se v Německu vede o vyhrocené situaci v Chemnitzu politická debata. Řeší se například to, proč k podobným výbuchům napětí dochází opakovaně v Sasku, nebo to, jaká část demonstrantů jsou „běžní občané“ a jaká pravicoví extremisté.

„Nenávist“ a „pronásledování nevinných lidí“ opakovaně tvrdě odsoudila Merkelová. Její stranický kolega a saský premiér Michael Kretschmer události také odsoudil, ve středu ale prohlásil, že nešlo o žádnou štvanici, jak o tom v minulosti mluvil Merkelové mluvčí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Babiš pojede za kancléřkou Merkelovou. Jednat s ní chce i o migraci


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.