Babiš pojede za kancléřkou Merkelovou. Jednat s ní chce i o migraci

Babiš pojede za kancléřkou Merkelovou. Jednat s ní chce i o migraciNOVÉ
Německá kancléřka Angela Merkelová Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Babiš s Merkelovou

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude ve středu 5. září jednat v Berlíně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) o migraci, rozpočtu EU, brexitu a eurovolbách. Setká se i s předsedou Spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem. Vedle evropských témat se budou politici věnovat také bilaterálním vztahům, například stavbě silnic a spolupráci ve vědě a výzkumu.

„Mezi hlavní témata setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou bude patřit aktuální situace v migraci, budoucnost EU a volby do Evropského parlamentu. Český premiér bude s německou kancléřkou řešit také podobu budoucího rozpočtu EU a odchod Velké Británie z Evropské unie,“ uvedla mluvčí vlády Petra Doležalová.

V části jednání věnované česko-německým vztahům bude Babiš hovořit o dopravní infrastruktuře, hospodářské spolupráci a spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a inovací a také digitalizace.

„Dalším tématem bude působení Česko-německého fondu budoucnosti, který se za 20 let své existence stal pevnou součástí česko-německých vztahů. Obě vlády se proto v roce 2016 shodly na prodloužení jeho financování až do roku 2027,“ uzavřela mluvčí.

Vedle Babiše se do Německa chystá i prezident Miloš Zeman, a to v druhé polovině září. Čeká ho tam jednání s Merkelovou a také schůzka s prezidentem Frank-Walterem Steinmeierem. Cestou do Německa bude Zeman pokračovat v návštěvách zemích sousedících s Českem. Po letošním znovuzvolení prezident zatím navštívil Slovensko a Polsko. Do Rakouska zřejmě zavítá na jaře příštího roku.

Čtěte také: Vyhrocené dění v Chemnitzu. Pravicoví politici zveřejnili zatykač na údajné vrahy