Peskovův syn nepočítá s mobilizací. Ve falešném rozhovoru odmítl povolávací rozkaz

MOBILIZACE V RUSKU

Peskovův syn nepočítá s mobilizací. Ve falešném rozhovoru odmítl povolávací rozkaz
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Foto: Shutterstock
1
Svět

S účastí na částečné mobilizaci, kterou v Rusku vyhlásil prezident Vladimir Putin, zřejmě muži z vysokých vrstev nepočítají. Na sociálních sítích koluje video, na kterém falešní vojenští úředníci povolávají k vojenské službě syna mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Nikolaj Peskov zaskočený povolávacím rozkazem po telefonu odmítá dostavit se do náborové kanceláře a dává jasně najevo, že může zatahat za nitky a mobilizaci se vyhnout.

Spolupracovník opozičního předáka Alexeje Navalného, Dmitrij Nizostev, v nahrávce po telefonu kontaktuje muže, kterého oslovuje „pane Peskove“. Podle webu Daily Mail se jedná o syna vysoce postaveného úředníka Kremlu. V telefonátu mladému Peskovovi vyčítá, že neodpověděl na  předchozí hovor a připomíná mu jeho mobilizační rozkaz s tím, že se má další den dostavit v 10 hodin dopoledne do vojenské kanceláře.

V tom Peskov znejistí a odpovídá: „Samozřejmě, že tam zítra v 10 hodin nebudu. Musíte pochopit, že jsem pan Peskov. Není úplně správné, abych tam byl.“

„Abych to zkrátil, vyřídím to na jiné úrovni. Musím pochopit, co a jak bych měl dělat,“ pokračuje Peskov. Falešný úředník jeho slova označí za „zajímavou hrozbu“ a ptá se ho, co má na mysli. Peskov vzápětí popře, že by se jednalo o výhrůžku a dodává, že si jen musí nechat poradit, zda by měl být předvolán s tím, že existují „politické nuance“.

Nizostev předstírá, že neví, o jakých „politických nuancích“ mluví. „Nedokážu to vysvětlit,“ řekne Peskov. „Pokud budu muset bránit svou vlast, neboj se, budu tam s tebou. Ale jestli přijdu zítra, to je jiná otázka,“ pokračuje s tím, že kdyby ho Putin povolal, tak poslechne, ale v dokumentech jako dobrovolník zapsaný není.

Hovor se setkal vlnou kritiky, podle lidí na sociálních sítích ukázal, že privilegovaní synové ruské politické elity nepočítají s tím, že by na rozdíl od stovek tisíců jiných Rusů byli posláni na frontu.

Dvaatřicetiletý Nikolaj Peskov je bývalým brancem ruských jaderných raketových sil a podle webu Daily Mail by měl být mezi hlavními kandidáty k mobilizaci. Peskov junior je bývalý sportovní novinář, který působil v propagandistické mediální síti Russia Today.

Putin ve středu ráno vyhlásil částečnou mobilizaci. Prohlásil, že tak činí na obranu před Západem, který se snaží oslabit, rozdělit a zničit jeho zemi. Západní státy Putin obvinil z jaderného vydírání a pohrozil odpovídající ruskou reakcí. Nynější mobilizace v Rusku je první od druhé světové války. Její vyhlášení svědčí podle Kyjeva o tom, že Moskvě nevycházejí válečné plány.

Rusko povolá do armády 300 000 rezervistů, podle Putina to budou Rusové s vojenskou zkušeností. Částečná mobilizace se může vztahovat na rezervisty do 50 let věku, uvedl podle agentury Interfax člen obranného výboru v ruské Dumě Andrej Guruljov.