20 Sovětská válka v Afghánistánu

FOTOGALERIE: Sovětská porážka v Afghánistánu očima mudžáhedínů, podívejte se

, FOTOGALERIE

Témata: , , ,

Mělo jít o krátkou vojenskou operaci, která se však protáhla na téměř deset let. Sovětská invaze do Afghánistánu v roce 1979 bývá označována jako „sovětský Vietnam“, protože navzdory materiální převaze nedokázali sovětští vojáci porazit místní povstalce nazývané mudžáhedíni. Ze sovětského pohledu neúspěšný konflikt v průběhu let dokumentovali také afghánští fotografové a novináři spjatí s mudžáhedíny. Podívejte se na jejich snímky.

Důvodem sovětského vpádu do Afghánistánu byla pomoc prosovětskému režimu, který v zemi v roce 1979 panoval. Po počátečních úspěších, kdy Sověti a vládní jednotky dobyli většinu velkých měst, se však jednotlivá afghánská hnutí odporu postupně sjednotila a nabyla na síle. Navíc se jim podařilo získat pomoc ze zahraničí. Finanční a materiální podporu dostali například od USA či Spojeného království, v sousedním Pákistánu jim pak bylo umožněno cvičit své nové jednotky. 

Sovětská válka v Afghánistánu se nakonec protáhla až do roku 1989 a skončila neúspěchem Sovětů. Po ustanovení Michaila Gorbačova coby vůdce SSSR v roce 1988 došlo k vyjednávání mezi ním a OSN o stažení sovětských armád, k čemuž definitivně došlo 15. února 1989. Za téměř deset let trvající konflikt zemřely desetitisíce bojovníků. Oficiální ruské zdroje uvádějí, že na sovětské straně padlo skoro 15 tisíc vojáků a dalších zhruba 50 tisíc bylo zraněno či zmrzačeno. Mudžahedínů padlo až 90 tisíc a civilní ztráty se odhadují až na dva miliony Afghánců. Další miliony ze země uprchly.

Po stažení sovětských vojsk však v Afghánistánu pokračovala občanská válka mezi mudžáhedíny a komunistickou vládou, která byla v roce 1992 svržena. Tím však boje neustaly a jednotlivé frakce pokračovaly šarvátkami mezi sebou. Zemi pak od roku 1996 de facto ovládalo radikální hnutí Talibán.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Invaze SSSR do Afghánistánu byla internacionální povinnost, snaží se Kreml rehabilitovat rok 1979

Pro invazi Sovětů do Afghánistánu mám pochopení, prohlásil Trump

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.