Další zlom v kauze Čapí hnízdo. Padesátimilionová dotace má být vrácena
Kauza Čapí hnízdo
Kauza Čapí hnízdo nespí. Ačkoli se může zdát, že se nijak nevyvíjí, v minulých dnech došlo ke dvěma důležitým událostem. Poté, co státní zástupce zamítl stížnost premiéra v demisi Andreje Babiše proti obvinění, přišla výzva k navrácení téměř padesátimilionové dotace. Středočeští úředníci ve čtvrtek vyzvali společnost Imoba, aby jako nástupnická společnost původního příjemce dotace na projekt Čapí hnízdo dobrovolně dotaci vrátila. Má na to třicet dní. Když dotaci nevrátí, začne správní řízení.
Mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka potvrdil, že společnost výzvu obdržela. Zdůraznil ale, že dotaci čerpala firma v souladu se zákonem. „Zabývají se jí právníci a projedná ji představenstvo společnosti Imoba. Následně se k ní vyjádříme,“ uvedl Hanzelka. Koncern však trvá na tom, že dotace byla čerpána v souladu se zákonem. „Což v minulosti potvrdilo i několik kontrol různých úřadů včetně ROP,“ uzavřel mluvčí. Agrofert kvůli Babišově vládnímu angažmá patří od loňska do svěřenského fondu, který premiér musel založit, aby vyhověl zákonu o střetu zájmů. Svěřenský fond nyní ovládá Babišova manželka a právníci.
Kvůli podezření z pokusu o dotační podvod v kauze Čapí hnízdo je stíháno sedm lidí. Je mezi nimi premiér Babiš i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá. Policie původně stíhala 11 lidí. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a další tři z nich ale uspěli se stížností proti stíhání.
O výzvě informoval úřad ve čtvrtek tiskové zprávě. „Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy zaslal 4. května 2018 nástupnické společnosti původního příjemce dotace na realizaci projektu ‚Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo‘ výzvu k dobrovolnému vrácení dotace,“ uvedl úřad.
Myslím, že na národní úrovni docela zásadní krok. Kdyby dotace pro Čapí hnízdo byla v pořádku, tak by takovou výzvu Úřad regionální rady nemusel dělat a nedělal.https://t.co/OmCf5rTe2y
— Marian Jurečka (@MJureka) 10. května 2018
Úřad Regionální rady regionu Střední Čechy v minulosti řešil, zda s příjemcem dotace zahájit správní řízení. Mělo by formu daňové kontroly, při níž probíhá dokazování, uvedl už dřív ředitel úřadu Kamil Munia. Ve čtvrtek řekl, že výzva k vrácení dotace předchází dalším krokům úřadu včetně správního řízení. Tento postup podle něj stanovuje zákon. „My musíme dát nejprve příjemci možnost vrátit dotaci dobrovolně,“ dodal Munia.
Pokud by po správním řízení bylo vrácení dotace nařízeno, musel by podle pravidel platných v době přidělení peněz příjemce zaplatit také penále ve výši sto procent částky. Podle nyní platných pravidel se ale penále nevyměřuje. Munia v únoru uvedl, že úřad bude k této věci potřebovat právní výklad. Už dříve se úřad regionální rady přihlásil k případné škodě v rámci trestního řízení.
Kauzou se zabýval i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). OLAF Čapí hnízdo vyšetřoval a podle jeho závěrů nárok na dotaci farma neměla, protože se neoprávněně vydávala za malý a střední podnik, přestože byla propojena s holdingem Agrofert.