Do měsíce vraťte dotaci na Čapí hnízdo, vyzval ROP vlastníka problematické farmy

Kauza Čapí hnízdo

Do měsíce vraťte dotaci na Čapí hnízdo, vyzval ROP vlastníka problematické farmyAKTUALIZOVÁNO
Farma Čapí hnízdo Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Středočeští úředníci vyzvali společnost Imoba, nástupnickou společnost původního příjemce téměř padesátimilionové dotace na Farmu Čapí hnízdo, k dobrovolnému vrácení dotace. Stalo se tak poté, co si ROP Střední Čechy nechal zpracovat analýzu, zda unijní dotaci, kvůli níž je trestně stíhán premiér Andrej Babiš, bude vymáhat zpět, nebo ne.

„Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy zaslal 4. května 2018 nástupnické společnosti původního příjemce dotace na realizaci projektu ‚Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo‘ výzvu k dobrovolnému vrácení dotace, a to ve lhůtě 30 kalendářních dnů,“ uvedl ROP Střední Čechy v tiskové zprávě. Informace o následných krocích bude Úřad Regionální rady poskytovat až po uplynutí této lhůty, dodal úřad.

Výzva k dobrovolnému vrácení dotace jde za nástupnickou firmou dnes neexistující společnosti Farma Čapí hnízdo. Ta o dotaci žádala. Majitelem farmy je nyní společnost Imoba, jež patří pod koncern SynBiol. Ten vložil premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš spolu s holdingem Agrofert do svěřenského fondu, který ovládá jeho manželka a právníci. 

Mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka řekl, že společnost výzvu obdržela. „Zabývají se jí právníci a projedná ji představenstvo společnosti Imoba. Následně se k ní vyjádříme,“ uvedl mluvčí. Koncern však trvá na tom, že dotace byla čerpána v souladu se zákonem. „Což v minulosti potvrdilo i několik kontrol různých úřadů včetně ROP,“ uzavřel mluvčí.

Kvůli dotaci je stíháno sedm lidí

Kvůli údajnému pokusu o dotační podvod v kauze Čapí hnízdo je stíháno sedm lidí. Je mezi nimi premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) i jeho manželka Monika Babišová, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti. Babiš obvinění z podvodu opakovaně odmítá. Policie původně stíhala 11 lidí. Tři z nich, včetně prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, ale uspěli se stížností proti stíhání.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod jiným názvem, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba.

Kauzou se zabýval i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). OLAF Čapí hnízdo vyšetřoval a podle jeho závěrů nárok na dotaci farma neměla, protože se neoprávněně vydávala za malý a střední podnik, přestože byla propojena s holdingem Agrofert.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: „Nic jsem neudělal, neukradl, žádná korupce.“ Babiš zůstává trestně stíhaný

Zaplatí dotaci na Čapí hnízdo nakonec stát? Nebo ji vrátí majitel farmy?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články