1 Kauza Čapí hnízdo

Čapí hnízdo mění pravidla EU pro dotace. V Bruselu zněla slova o podvodu

ROZHOVOR S EUROPOSLANCEM ZDECHOVSKÝM

Témata: , , , ,

Projekt Čapí hnízdo byl podvod, zaznělo v Evropském parlamentu. Uvedl to šéf Evropské komise pro regionální politiku Marc Lemaitre na zasedání unijního Výboru pro rozpočtovou kontrolu. Proč výbor znovu otevřel kauzu Čapí hnízdo a co na jednání ještě zaznělo, řekl v rozhovoru pro Echo24 europoslanec a člen výboru Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Proč se na úterním výboru Evropského parlamentu hovořilo o kauze Čapí hnízdo?

Čapí hnízdo se řešilo na základě dopisu pro DG Regio (generální ředitelství Evropské komise pro regionální politiku – pozn. red.) od předsedkyně výboru paní Ingeborg Grässleové. Ta patří dlouhodobě k největším kritikům premiéra v demisi Babiše a jeho konfliktu zájmů. Chtěla, aby komise vysvětlila pohled na tento případ. Zařadit tento bod bylo dlouhodobě nutné. Navíc není zajímavý jen pro české novináře, ale i pro novináře ze zahraničí. O kauze Čapí hnízdo jsem například mluvil s francouzskými novináři, kteří o tom chystají dokument.

Jaký mělo to jednání výstup?

Bylo to poprvé, kdy Evropská komise ústy šéfa DG Regio Marca Lemaitra přiznala, že ten projekt byl podvod a nesplňoval podmínky pro udělení dotace pro malé a střední firmy, že byl stále součástí holdingu Agrofert. To je i v materiálech OLAF. To je strašně důležité. Lemaitre dodal, a to je novinka do budoucna, že už nepůjdou peníze do netransparentních společností. To je potřeba zdůraznit. Kdo bude chtít žádat o dotace, bude muset mít transparentní strukturu. Kolegyně z ANO europoslankyně Martina Dlabajová sice tvrdila, že ČR o nic nepřišla. Já doufám, že excesy, kdy obrovské nadnárodní firmy jsou příjemci dotací, už prostě skončí.

Europoslankyně z ANO kauzu Čapího hnízda zlehčovala?

Ano, paní kolegyně Dlabalová se pokusila udělat spin doktoring. Tedy že o nic nejde. Chápu kolegialitu. Taky bych se pana premiéra v demisi zastal, kdyby to mělo relevantní důvod. Ale nyní se jednoznačně ukazuje, že pro EU byl projekt od začátku nepřijatelný. Od začátku nesplňoval podmínky pro udělení dotace pro malé a střední firmy. Pan premiér mě může napadat, jak chce, ale já být na jeho místě, ihned rezignuji a odcházím z politiky.

Premiér v demisi vás napadá?

Ještě před jednáním výboru se nechal slyšet, že jsme to zinscenovali s kolegyní Grässleovou, ale to opravdu není pravda.

Přišla řeč na Zelenou louku? Pekárnu patřící do holdingu Agrofert, která dostala dotaci od Evropské unie 100 milionů korun?

Po konzultaci a zvážení jsme se s kolegy dohodli to neotevírat. Evropské komisi jsme poslali žádost o vysvětlení. Komise se tím bude nyní zabývat a projekt prošetří. Tak jsme od toho ustoupili. Ale i do budoucna budeme chtít vědět, proč EU schvaluje tyto projekty.

Zástupce Komise Marc Lemaitre na výboru uvedl, že Česko kvůli Čapímu hnízdo nepřišlo o peníze z EU. Existuje ale nějaká nemateriální újma plynoucí z toho, že máme v kauze unijních dotací trestně stíhaného premiéra, byť v demisi? Babiš se například setkává se státníky hlavně v Bruselu, do ČR za ním nikdo nepřijel.

To je další signál. Babiš tvrdí, jak maká, ale je obrovská škoda, že chybí zájem vysokých státníků. Že není zván na neformální večeře či snídaně. To je jako s prezidentem Zemanem. Kdo z prezidentů dnes touží jezdit do Prahy a setkávat se s panem prezidentem? Možná představitelé Mongolska nebo Nigérie. Česko těmito dvěma lidmi ztratilo v zahraničí tah na branku. Já vím, že se dnes daří ekonomice, ale za dva roky se nemusí dařit. A my potřebujeme v čele člověka, který dokáže otevřít dveře všude. A já toho člověka zatím nevidím.

Tomáš Zdechovský (*1979) je od roku 2014 europoslanec za KDU-ČSL. Od roku 2014 je také předsedou Unie evropských federalistů v České republice.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Evropský parlament se bude znovu zabývat kauzou Čapí hnízdo

O zneužívání dotací na Slovensku úřady věděly


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.