1 VRAŽDA NOVINÁŘE

O zneužívání dotací na Slovensku úřady věděly

NOVÉ

Témata: , , ,

Přidělování dotací v zemědělství na Slovensku provázely v minulosti nedostatky, na které upozornil i tamní Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). O možném zneužívání evropských dotací firmami italských podnikatelů spojovaných s mafií psal ve svém nedokončeném článku zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak. O možné zneužívání evropských fondů na Slovensku se zajímá také Evropská komise.

Zjištěné okolnosti se dostaly také do hledáčku Evropského parlamentu. Kvůli podezřením, že Kuciakova vražda je spojena s podvody kolem dotací, zamíří brzy na Slovensko evropští poslanci z výborů pro občanské svobody, spravedlnost a vnitro a z kontrolního výboru. Výstupy z jejich mise ale budou „prozatím neveřejné“, vzhledem k citlivosti případu, uvedl český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Chystá se podle něj také jednání s Evropskou komisí (EK) o možném zapojení Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) do vyšetřování. Mluvčí OLAF Silvana Endulescuová sdělila, že úřad je si vědom mediálních informací o možném zneužívání fondů, o kterém psal Kuciak. „Věc teď nebudeme dál komentovat,“ uvedla s tím, že jako ve všech případech bude OLAF i nyní vyhodnocovat všechny dostupné informace o možném zneužívání fondů EU.

Slovenský NKÚ loni po kontrole činnosti slovenské zemědělské platební agentury (PPA), která vyplácí farmářům přímé platby či dotace z evropských fondů, upozornil na nedostatky v činnosti této státní instituce. NKÚ v hodnotící zprávě zjistil například subjektivně nastavená kritéria pro hodnocení žádostí o dotace či chybějící kontrolní mechanismy.

Kontrola se vztahovala na období bývalé jednobarevné vlády premiéra Roberta Fica, který stojí i v čele nynějšího koaličního kabinetu. Současná ministryně zemědělství Gabriela Matečná vedení PPA vyměnila.

Kuciak psal o milionech eur na přímých platbách a dalších dotacích, které od PPA dostali zmiňovaní podnikatelé. Reportér oprávněnost části plateb zpochybnil a tvrdil, že jedna z firem žádala peníze například za mnohem větší výměru plochy půdy, než skutečně obdělávala.

Slovenská policie v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky ve čtvrtek zadržela sedm osob, mezi nimiž je podle dostupných informací také italský podnikatel Antonino Vadala, o kterém Kuciak psal.

Slovenské policejní prezidium dnes dopoledne odmítlo upřesnit, zda zmiňované osoby zůstávají zadrženy, nebo zda některou z nich policie obvinila.

Italská policie podle agentury ANSA v minulosti upozornila kolegy na Slovensku a mezinárodní orgány, že Italové, které ve čtvrtek zadrželi slovenští kriminalisté, mohou být napojeni na obávanou kalábrijskou mafii 'Ndrangheta.


Čtěte dále: Dotace na vraždu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.