Timmermansovské temno. Zelená politika má být prosazována i přes nesouhlas části společnosti
ZELENÁ POLITIKA
Do Prahy přijel někdejší první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans a pronesl fascinující slova o budoucnosti Green Dealu. Připomeňme, že tento nizozemský politik, aktuálně stojící v čele tamní koalice zelených socialistů, byl jakožto eurokomisař pro klima v letech 2019 až 2023 duchovním otcem stěžejního balíku nejtvrdších klimatických opatření Fit for 55. Spadá do něho zákaz výroby aut se spalovacími motory po roce 2035, stahování emisních povolenek z trhu a jejich rozšíření na vytápění a osobní dopravu nebo zavádění sociálního klimatického fondu. Z toho se mají přerozdělovat peníze, aby Evropané nezchudli tak moc.
A nyní nám Timmermans říká, že Fit for 55 probíhá prý docela dobře. „Jsem si docela jistý, že Zelená dohoda překročila bod, z něhož není návratu,“ uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. A je přesvědčen, že i dnes mohou ve volbách uspět politici obhajující Green Deal. Nutnou podmínkou podle něho je říkat lidem, že Green Deal povede ke konkurenceschopné ekonomice a že nám umožní udržet krok s Američany a Číňany. Tedy pokud změníme náš energetický systém a přizpůsobíme se probíhající „průmyslové revoluci“. Přichází argument, že nám to přece komplikují vysoké ceny energií. Elektřina je v Evropské unii třikrát dražší než v USA, plyn dokonce pětkrát. Timmermans souhlasí, že to je „jediná věc, která našemu průmyslu působí potíže“. Jenže. „Neuvěřitelně vysoké ceny energie nejsou důsledkem Zelené dohody, ale války, kterou vyvolalo Rusko. Snížit je musíme všemi možnými prostředky. Energetická transformace je jedním ze způsobů, jak zajistit, aby naše ceny energií klesly a abychom byli v Evropě energeticky suverénní. Nemáme ropu. Nemáme plyn. Musíme tedy přejít na více obnovitelných zdrojů energie,“ tvrdí.
Těžko říct, jestli tomu skutečně věří, nebo prostě jen chce tuto hru dohrát do konce navzdory realitě. Na začátku roku, tehdy to bylo pro deník Financial Times, Timmermans vyjádřil obavu, že celý koncept klimatické politiky může zkolabovat. To se podle něho stane, když nezvítězí solidarita a bohatí nebudou platit zelenou transformaci chudým prostřednictvím vyšších daní. Takže přerozdělování. Nicméně Timmermans je přesvědčen, že tato politika má být dále prosazována i přes nesouhlas části společnosti.
Celý text si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18:00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.