2 Požár Notre-Dame

Co teď bude s Notre-Dame? Macron slibuje opravu do pěti let. Otázek je víc

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý v televizním projevu k národu řekl, že chce, aby byla rekonstrukce požárem poškozené pařížské katedrály Notre-Dame dokončena do pěti let. „Notre-Dame znovu postavíme ještě krásnější,“ dodal šéf Elysejského paláce. Ocenil také práci hasičů, kteří podle něj při zásahu velmi riskovali.

Je však potřeba zodpovědět mnoho dalších otázek včetně toho, kolik bude rekonstrukce stát či kdo ji bude mít na starosti.

NÁKLADY NA RENOVACI: Čísla závisejí na tom, zda budou použity tradiční, nebo moderní techniky, částka ale podle expertů bezpochyby dosáhne několika set milionů eur. Sumu by měly pomoci pokrýt dary po vzedmutí solidarity. „Peníze tentokrát chybět nebudou,“ řekl novinář a moderátor Stéphane Bern s odkazem na mnohá ohrožená umělecká díla, jejichž renovaci se finančně zajistit nedaří.

ČAS: Prognózy týkající se doby nutné k opravě se liší. „Potřeba bude minimálně deset až dvacet let,“ uvedl Bern. Prezident Macron však při svém projevu řekl, že by chtěl katedrálu zrekonstruovat do pěti let. Začít se musí odhadem škod, následovat bude rozhodnutí o postupu oprav a výběrová řízení. Nějaký čas zaberou také přípravné práce, sanace, vysušení a podobně. Jakmile bude rozhodnuto o postupu, mohou kompetentní firmy disponující potřebným know-how podle odborníků provést renovaci poměrně rychle.

VÝBĚROVÁ ŘÍZENÍ: Na rozdíl od katedrál v jiných zemích, které nepatří státu, se renovace pařížské katedrály bude řídit složitými pravidly pro státní zakázky. To znamená, že firmy vybrané ve výběrových řízeních si mohou vybrat subdodavatele, kteří si také mohou zvolit subdodavatele. Ti si zase mohou najmout na staveniště „málo kvalifikované osoby“, řekla AFP pod podmínkou zachování anonymity jedna architektka. Tento systém někteří architekti považují za nejméně spolehlivý pro pravidelnou kontrolu dobrého stavu konzervace památky.

POJIŠTĚNÍ: Ohledně pojištění hrozí dlouhé debaty. Kdo byl za co odpovědný? Tuto otázku navíc komplikují potíže, které nastanou při stanovování příčiny požáru.

OTEVŘENÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKY: Interiér katedrály se pro návštěvníky otevře, a to jistě velmi rychle. Je samozřejmě nutné ověřit stav kleneb. Úřady, ministerstvo a biskupství si přejí uvítat v katedrále věřící i turisty v rozumné době.

KLENBY: Klenby mohou být narušeny dvěma po sobě následujícími tepelnými šoky, vyvolanými nejprve ohněm a poté vodou. Čekají se dlouhé a podrobné expertizy.

KROV: Dodat katedrále její dřívější podobu nebude problém. Nádherný krov, především v chrámové lodi a chóru, je ale ztracen jednou provždy. Bude dubový krov obnoven přesně tak, jak to zamýšleli stavitelé, podle uměleckých pravidel a s respektem k předkům? Tak si to přejí mnozí architekti. Jiní ale naopak prosazují co nejrychlejší rekonstrukci s použitím kovu nebo betonu.

VYSOKÁ VĚŽ: Rekonstrukce věže by neměla být složitá. Věž už jednou byla znovu postavena, a to v 19. století.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

ČTĚTE TAKÉ: Kaplan hrdina. Kněz se vrátil do hořící Notre-Dame a zachránil trnovou korunu

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Online zprávy Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.