Vítězové a poražení: ODS slaví, vládní strany utržily velkou ránu

výsledky senátních voleb

Vítězové a poražení: ODS slaví, vládní strany utržily velkou ránuNOVÉ
Andrej Babiš, Jan Hamáček a Petr Fiala Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Rapidní propad levicových stran z komunálních voleb potvrdil i další volební víkend. ČSSD z 13 obhajovaných mandátů získala jediný a končí tak v pozici nejsilnější senátní strany. Ještě hůře dopadli komunisté – voliči je poprvé v historii existence Senátu z horní komory zcela vymazali. Nedařilo se ani vládnímu ANO, stejně jako sociální demokraté si připsalo vítězství pouze jediného kandidáta. Jednoznačným vítězem voleb se stala ODS. Senát se po tomto víkendu stal definitivně baštou opozice. 

ODS, která se svými 25 zástupci v poslaneckých lavicích působí v opozici, posílila nejvíce ze všech kandidujících subjektů. Z jedenácti postupujících získala v druhém kole deset senátorů a bude mít v horní komoře 16 křesel. Občanští demokraté tak po delší době mohou pomýšlet na obsazení funkce předsedy Senátu. Ten je podle ústavy druhým nejvyšším představitelem státu po prezidentovi. „Pokud budeme nejsilnějším klubem, tak potom by náš klub měl nominovat předsedu Senátu a mělo by tomu odpovídat i zastoupení ve výborech, komisích a dalších orgánech Senátu,“ uvedl předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil. Pravděpodobným kandidátem strany na nejvyšší senátní post je Jaroslav Kubera, který na Teplicku svůj mandát obhájil.

Zda strana nakonec získá pozici předsedy Senátu závisí do velké míry na tom, jak velkými senátorskými kluby budou po volbách strany disponovat. V současné situaci je ODS nejsilnější společně s hnutím STAN, oba kluby by měly mít po 16 senátorech. S odstupem jednoho senátora je však následuje KDU-ČSL, není navíc jasné, jak počty členů jednotlivých klubů zamíchají senátoři zvolení jako nezávislí.

Fiasko levice

Už nyní je tedy zřejmé, že se podoba Senátu významným způsobem promění. Dosud nejsilnější klub ČSSD oslabí na pouhých 13 senátorů. Sociální demokracie podle předsedy Jana Hamáčka doplatila na vnitřní spory. Členy strany vyzval k tomu, aby ČSSD své spory řešila uvnitř a semkla se, nevytvářela různá vnitrostranická uskupení. „Jsme jedna sociální demokracie a jako jediná sociální demokracie můžeme přežít,“ konstatoval.

Nejasná zůstává pozice předsedy ČSSD – Jan Hamáček čelí kritice kvůli špatným volebním výsledkům dlouhodobě. Výtkám čelí i předseda další z levicových stran, předsedu KSČM Vojtěcha Filipa vyzvala k rezignaci část straníků po neúspěchu v komunálních volbách.

Zlepšení pozice KSČM nepřinesl ani tento týden, komunisté naopak ztratili jediného svého senátora a debakl levice tak potvrdili. Miladu Halíkovou, která se do druhého kola dostala na Karvinsku, porazil jediný zvolený senátor za ČSSD Petr Vícha. Václav Homolka, který komunisty zastupoval doposud, byl vyřazen již v prvním kole volby.

O úspěchu se nehovoří ani v nejsilnějším sněmovním subjektu, hnutí ANO. Strana šla z prvního kola s 10 postupujícími kandidáty, senátorský post se však podařilo získat pouze jedinému – Miroslavu Adámkovi na Šumpersku. Celkem tak v horní komoře parlamentu zasedne 7 senátorů za ANO. Předseda hnutí a premiér Andrej Babiš za neúspěchem vidí současný dvoukolový volební systém. „Dopadli jsme mizerně, ale upřímně to pro mě není nic moc nečekaného, počítal jsem s tím… Senát prostě neumíme. Tenhle volební systém nám nesedí. Všechny tradiční politické strany se často spojují a ve druhém kole jdou proti nám,“ uvedl Babiš. Sám se však voleb neúčastnil, v pátek odjel s rodinou do zahraničí.

Čtěte také: „Mizerné. Senát prostě neumíme,“ komentuje Babiš volební neúspěch ANO

Ztratila i KDU-ČSL, Piráti vlastní klub nezaloží

Tři křesla obhajovali lidovci, podařilo se jim získat jen dva mandáty v jejich tradičním baštách Zlín a Vsetín. Neuspěl ani předseda strany Pavel Bělobrádek na Náchodsku, ani místopředseda a bývalý ministr kultury Daniel Herman na Chrudimsku.

Oproti ČSSD a KSČM již mají lidovci jasno ve výměně předsedy strany. Pavel Bělobrádek v sobotu oznámil, že se o nejvyšší stranickou funkci znovu ucházet nebude. Nadále si však ponechá mandát poslance.

Na možnost založení vlastního senátorského klubu před volbami pomýšleli představitelé Pirátů. Se ziskem jednoho mandátu (Jakub Wagenknecht na Praze 8) však klub dohromady nedají, na jeho založení je zapotřebí skupina alespoň pěti senátorů.

 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Senátní pád ČSSD. Měla nejsilnější klub, z 13 obhajovaných křesel získala jediné

ODS láká 5 „cizích“ senátorů. Pokud budou nejsilnější, Senát by vedl Kubera

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články