Česko vydalo ruského hackera Nikulina do USA. Netradiční postup, míní Ovčáček

Případ ruského hackera

Česko vydalo ruského hackera Nikulina do USA. Netradiční postup, míní OvčáčekAKTUALIZOVÁNO
Hacker Nikulin Foto:

Foto: Reprofoto ČT

1
Domov
Echo24
Sdílet:

České úřady v noci ze čtvrtka na pátek vydaly ruského hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Shodly se na tom zdroje Radiožurnálu i týdeníku Respekt, hackerovo vydání nakonec potvrdil i resort spravedlnosti. Podle nich Rus, o nějž jevily zájem jak Moskva, tak Washington, ještě v noci odletěl z Prahy a ráno už přistál v USA. Stalo se tak poté, co Ústavní soud v týdnu odmítl Nikulinovu stížnost jako zjevně neopodstatněnou. Uvedla to mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

„Stížnost jsme odmítli v úterý jako zjevně neopodstatněnou, ve čtvrtek odpoledne jsme to rozesílali účastníkům. Odůvodnění zveřejníme v úterý po Velikonocích,“ sdělila Sedláčková ČTK. Po verdiktu tak mohl ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán přejít k Nikulinovu vydání.

Ministr uvedl, že Rusa vydal do USA proto, že trestná činnost, pro níž byl v zámoří stíhán, se jevila jako velmi závažná. „Měl jsem dvě konkurenční žádosti o extradici, do USA a do Ruska, a tak, jak je v těchto případech běžné, jsem poměřoval závažnost trestné činnosti a zároveň to, jak daný stát usiloval o zadržení a vydání člověka své justici,“ řekl ČTK Pelikán.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček Nikulinovo vydání označil za netradiční postup. „Vysvětlení netradičního postupu v kauze Nikulin veřejnosti je plně věcí a odpovědností vlády a jejích představitelů, nikoliv Hradu,“ uvedl na Twitteru.

Mluvčí ruského velvyslanectví v Praze Alexej Kolmakov označil předání Nikulina do USA za zklamání pro Rusko. „Praha opět upřednostnila notorickou spojeneckou solidaritu, aniž by vzala v úvahu faktory a okolnosti tohoto případu,“ řekl Kolmakov.

Naopak americké velvyslanectví v souvislosti s vydání Nikulina ocenilo dlouhodobou spolupráci s ČR v otázkách spravedlnosti.. „Tuto spolupráci posiluje sdílený princip vlády práva a byla vždy založena na důvěře, respektu a společném cíli ochrany našich národů před zločinem,“ uvedlo velvyslanectví v prohlášení.

Nikulin zřejmě odletěl z Prahy do USA krátce po půlnoci letounem amerického ministerstva spravedlnosti, který Spojené státy podle leteckých webů používají k transportu vězňů. Letadlo typu Gulfstream V podle webuflightaware.com přistálo v Praze v sobotu 24. března a v pátek v 0:06 odletělo do Manassasu nedaleko Washingtonu, kde přistálo v 9:05 SELČ. Spotteři, kteří se věnují sledování leteckých tras, na Twitteru spekulovali o tom, že právě teto stroj Nikulina vyzvedl.

Nikulinův případ byl v tuzemském mediálním prostoru velmi sledovaný. O jeho osobu usilovaly jak Spojené státy, tak Moskva. Ministr Pelikán se v minulosti nechal slyšet, že za hackerovo vydání do Ruska bojoval i prezident Miloš Zeman.

Nikulina zadržela česká policie v říjnu 2016 v Praze na základě amerického zatykače. Od té doby byl muž ve vazbě na Pankráci. Spojené státy muže viní z hackerských útoků mimo jiné na sociální síť LinkedIn. Předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan se na nedávné návštěvě České republiky nechal slyšet, že očekává, že k Nikulinovu vydání do USA dojde.

Rusko požaduje jeho vydání kvůli dřívější internetové krádeži. Žádost o azyl podal Nikulin koncem loňského roku, tedy 14 měsíců po svém zadržení a až poté, co české soudy posvětily jeho vydání do USA i Ruska. Vnitro azylovou žádost v lednu zamítlo jako zjevně nedůvodnou.

Čtěte také: Ryan ocenil Česko za gesto vůči Rusku. Očekává i vydání Nikulina do USA

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články