Biden slaví osmdesátiny. Riziko demence odvrací díky práci a rodině, tvrdí experti
BIDENŮV VĚK
Americký prezident Joe Biden v neděli slaví své osmdesáté narozeniny. Sám jednou prohlásil, že je „legitimní otázka ptát se kohokoli staršího 70 let, zda je nebo není způsobilý“ sloužit v Bílém domě. Pro ty, kteří zpochybňují jeho kondici, má připravednou základní odpověď: „Dívejte se na mě.“ Odborníci na stárnutí se proto zabývali otázkou, zda by osmdesátiletý člověk ohrožený rizikem demence a dalších nemocí mohl fungovat ve funkci prezidenta i v příštích letech, píše list The New York Times (NYT).
I přes vysoký věk je na tom podle odborníků Biden lépe než jeho vrstevníci. Je vysoce vzdělaný, má spoustu sociálních interakcí, stimulující práci, která vyžaduje hodně přemýšlení, je ženatý a má silnou rodinnou síť. Všechny tyto faktory podle studií snižují riziko demence a přispívají ke zdravému stárnutí. Nekouří, nepije alkohol a podle Bílého domu Biden cvičí pětkrát týdně. Rovněž se mu dostává špičková lékařská péče.
Odborníci na geriatrii podle NYT tvrdí, že lidé, kteří jsou ve svých osmdesáti letech aktivní a angažovaní, mohou zůstat i přes svůj věk produktivní a zdraví. Ve prospěch Bidena pro další roky prezidentování jsou podle odborníků i faktory moudrosti a zkušenosti, které s věkem přicházejí. Někteří proto tvrdí, že věk není něco, co by se mělo samo o sobě zvažovat, a dávají jeho schopnostem i šance do druhého funkčního období, pokud by byl opět zvolen prezidentem.
Odborníci na stárnutí, kteří komentovali Bidenovu schopnost zůstat nadále v úřadu, ale vycházejí pouze z veřejně dostupných informací o jeho zdraví, které Bílý dům zveřejnil minulý rok, den před jeho 79. narozeninami. Bidena osobně nevyšetřovali ani neléčili, posuzovali pouze schopnosti osoby v prezidentově věku.
Další faktor, kterým se odborníci zabývali, je Bidenova rasa. Očekávaná délka života průměrného bílého osmdesátiletého muže je vysoká, uvedl John Rowe, profesor zdravotní politiky a stárnutí na Kolumbijské univerzitě. Podotkl, že uvedená délka je průměr a „mnoho z těch osmdesátiletých je už nemocných, už jsou v pečovatelském domě“.
Vědci, kteří se zabývají stárnutím, zdůraznili, že chronologický věk není totéž co biologický věk, a proto se mohou lišit. Starší lidé mají tendenci fyzicky slábnout a rovněž jejich mozek prochází změnami. Ale u lidí, kteří zůstávají aktivní, mozek pokračuje ve vývoji a některé mozkové funkce se mohou dokonce zlepšit. Tento fenomén odborníci nazývají „neuroplasticita stárnutí“, píše NYT.
„Tato myšlenka, že stáří je spojeno pouze s poklesem, není pravdivá,“ řekl listu Dilip Jeste, psychiatr, který studoval stárnutí na Kalifornské univerzitě v San Diegu. „Existují studie, které byly provedeny po celém světě a které ukazují, že u lidí, kteří jsou aktivní fyzicky, společensky, mentálně a kognitivně, existuje zvýšená konektivita mezi specifickými sítěmi a dokonce se mohou ve vybraných oblastech mozku s vyšším věkem tvořit nové neurony a synapse,“ dodal.
List však podotýká, že nikdo nedokáže předpovědět, jak se konkrétnímu jednotlivci bude ve stáří dařit. Lékařská zpráva, kterou Bílý dům zveřejnil podle shrnutí Bidenova dlouholetého osobní lékaře Kevina C. O‘Connora, uvádí, že prezident je „zdravý, energický 78letý muž. Bílý dům ale nezveřejnil podkladové laboratorní dokumenty.
Podle O‘Connora Biden užívá léky na předpis ke kontrole cholesterolu a nepravidelného srdečního tepu. Všiml si také dvou konkrétních změn ve zdravotním stavu prezidenta Bidena. Během mluvení zaznamenal „vzrůstající frekvenci a závažnost vyčišťování hrdla“, pravděpodobně kvůli refluxu kyseliny, a měl určitou ztuhlost při chůzi.
Obojí je u starších lidí běžné, řekl Dan Blazer, emeritní profesor na lékařské fakultě Duke University. U starších lidí je rovněž podle něj běžné „verbální klopýtnutí“. „Vyklouznutí paměti je něco, co je obvyklé, ale není to skutečný deficit,“ řekl listu Blazer, který před lety vedl výbor expertů zkoumajících „kognitivní stárnutí“ pro Národní akademii věd. Narážel tím na incident, kdy Biden v publiku hledal kongresmanku, u které zapomněl, že měsíc předtím zemřela.
Riziko demence se po 65 roku života každých pět let zdvojnásobí, uvedla Gill Livingstonová, psychiatrička z University College London. Dodala, že v zemích s vysokými příjmy jako jsou Spojené státy, demence postihne 10 procent lidí ve věku 80 až 84 let a 20 procent lidí ve věku 85 až 89 let.
Jay Olshansky z University of Illinois v Chicagu řadí Bidena i jeho předchůdce Donalda Trumpa, kterému je letos 76 let, do „Super stárnoucích“. Jedná se o „podskupinu lidí, kteří si udržují duševní rovnováhu“ i fyzické fungování a mají tendenci žít déle než průměrný člověk. Podotkl také, že bývalí američtí prezidenti měli tendenci žít déle, například Jimmy Carter byl aktivní až do svých 90 let.