2 UMĚLÁ INTELIGENCE

Astronautům pomůže poletující robot s animovaným obličejem, který mluví

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dostali nového pomocníka. Je jím „poletující“ robot s animovaným obličejem, který dokáže mluvit s posádkou. Tento experimentální přístroj by se měl stát asistentem pro obyvatele stanice. Informaci přinesl server BBC.

Robota nazvaného CIMON (Crew Interactive Mobile Companion – Interaktivní mobilní společník posádky) nese na ISS raketa SpaceX Falcon 9, která by se ke stanici měla připojit v pondělí. Přístroj váží kolem 5 kg, v nulové gravitaci se však dokáže pohybovat pomocí čtrnácti zabudovaných ventilátorů.

„Prozatím je naším hlavním cílem ušetřit astronautům čas při jejich každodenních úkolech, protože čas je ta nejdůležitější a nejdražší věc na ISS,“ řekl inženýr Matthias Biniok agentuře Reuters.

Vynesení přístroje na vesmírnou stanici je teprve pokusem zjistit, zda-li bude fungovat spolupráce mezi lidskou posádkou a robotickými asistenty. CIMON je pro tuto cestu vybaven mikrofony a kamerami, které by mu měli pomoci rozeznat německého kosmonauta Alexandera Gersta, s nímž bude na stanici spolupracovat.

Přístroj vyvinuly firmy Airbus a IBM pro Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR). Komunikovat s kosmonauty bude v angličtině, měl by prokázat schopnost pomáhat astronautům určitým způsobem s vědeckými experimenty či odpovídat na vznesené otázky. Díky umělé inteligenci by se měl zároveň učit a vyvolávat dojem normální konverzace s kolegy.

Zpátky na Zemi by se měl vrátit zhruba v polovině prosince.


Čtěte dále: Byl druhým mužem na Měsíci. Teď „Buzz“ Aldrin žaluje své děti kvůli penězům

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Otroci ideologických balíčků. Ztráta schopnosti vybočit ze svého davu a svobodně myslet

Echo týdne: Kluzký svah, třetí poločas a pracovní úraz ● Esej: Koněv v San Franciscu ● Svět: Christine Lagardeová a úpadek západní civilizace ● Civilizace: Jak dobře vydělávat on-line ● Recenze: Ke hvězdám raději mlčky

Všude hledám Tolkiena Varování politologa Patricka Deneena
Mučení, které jen tak neskončí Václav Marhoul a jeho adaptace knihy Nabarvené ptáče
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.