Astronautům pomůže poletující robot s animovaným obličejem, který mluví

Astronautům pomůže poletující robot s animovaným obličejem, který mluvíNOVÉ
Asistent kosmonautů CIMON Foto:

FOTO: model IBM

Panorama

UMĚLÁ INTELIGENCE

zd Echo24

Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dostali nového pomocníka. Je jím „poletující“ robot s animovaným obličejem, který dokáže mluvit s posádkou. Tento experimentální přístroj by se měl stát asistentem pro obyvatele stanice. Informaci přinesl server BBC.

Robota nazvaného CIMON (Crew Interactive Mobile Companion – Interaktivní mobilní společník posádky) nese na ISS raketa SpaceX Falcon 9, která by se ke stanici měla připojit v pondělí. Přístroj váží kolem 5 kg, v nulové gravitaci se však dokáže pohybovat pomocí čtrnácti zabudovaných ventilátorů.

Asistent kosmonautů CIMON
Asistent kosmonautů CIMON Foto:

FOTO: Airbus/DLR

„Prozatím je naším hlavním cílem ušetřit astronautům čas při jejich každodenních úkolech, protože čas je ta nejdůležitější a nejdražší věc na ISS,“ řekl inženýr Matthias Biniok agentuře Reuters.

Vynesení přístroje na vesmírnou stanici je teprve pokusem zjistit, zda-li bude fungovat spolupráce mezi lidskou posádkou a robotickými asistenty. CIMON je pro tuto cestu vybaven mikrofony a kamerami, které by mu měli pomoci rozeznat německého kosmonauta Alexandera Gersta, s nímž bude na stanici spolupracovat.

Přístroj vyvinuly firmy Airbus a IBM pro Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR). Komunikovat s kosmonauty bude v angličtině, měl by prokázat schopnost pomáhat astronautům určitým způsobem s vědeckými experimenty či odpovídat na vznesené otázky. Díky umělé inteligenci by se měl zároveň učit a vyvolávat dojem normální konverzace s kolegy.

Zpátky na Zemi by se měl vrátit zhruba v polovině prosince.


Čtěte dále: Byl druhým mužem na Měsíci. Teď „Buzz“ Aldrin žaluje své děti kvůli penězům

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články