Další odklad v kauze Čapí hnízdo. Policisté ji do konce roku neuzavřou

Kauza Čapí hnízdo

Další odklad v kauze Čapí hnízdo. Policisté ji do konce roku neuzavřouNOVÉ
Farma Čapí hnízdo Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

Karolína Vaverková

Zda skončí u soudu kauza Čapí hnízdo, v níž je spolu s dalšími trestně stíhán premiér Andrej Babiš (ANO), nebude do konce roku jasné. Lhůta pro dokončení vyšetřování je stanovena na 31. prosince, nyní ji ale státní zastupitelství hodlá podruhé prodloužit.

„Lze předpokládat prodloužení termínu. Je to na rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Jeden z důvodů je i to, že policie stále nevyslechla Andreje Babiše mladšího. I ten je v kauze trestně stíhán. Žije ve Švýcarsku a policii se s ním stále nepodařilo navázat kontakt.

Policie Andreje Babiše mladšího nevyslechla ani v druhém případě údajného zavlečení. Už koncem loňského roku Babiš mladší e-mailem kontaktoval český Kriminalistický ústav s tím, že byl unesen a proti jeho vůli jej drží Protopopov. Policie věc odložila v lednu 2018 a vrátila se k ní po odvysílání reportáže televize Seznam.

O kolik se vyšetřování protáhne, nechtěl Cimbala v pondělí spekulovat. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo bylo prodlouženo už jednou. Původně mělo skončit do září, ale prodlouženo bylo právě do 31. prosince. Že se případ vleče, upozornila už loni v červnu pražská vrchní státní žalobkyně Lenka Bradáčová. Postup řízení podle ní už tehdy zpomalovala „procesní neochota k součinnosti ze stran některých privátních subjektů“.

Městské státní zastupitelství označuje prodloužení lhůty k dokončení vyšetřování kauzy trestně stíhaného premiéra Babiše za standardní. „Pokud se nestihnou všechny úkony, nebo se čeká na nějaké odpovědi, musí dojít k prodloužení,“ uvedl Aleš Cimbala. „Neproběhl výslech minimálně jedné osoby, ale není to jediný úkon, který stále probíhá. Nebyl proveden výslech Andreje Babiše mladšího,“ dodal Cimbala s tím, že k chybějícím krokům ve vyšetřování nelze sdělit nic bližšího.

Dříve státní zástupce Jaroslav Šaroch, který případ Čapího hnízda dozoruje, zvažoval rozdělení kauzy. „Je to jedna z řady úvah, jak dál postupovat ve vyšetřování,“ připustil dozorující státní zástupce Šaroch pro server iROZHLAS. Na dotaz, zda to státní zastupitelství zvažuje stále, mluvčí Cimbala už v pondělí neodpověděl.

Dále se čeká na zdravotní posudek Andreje Babiše mladšího. Policie zatím nedisponuje posudkem zdravotního stavu premiérova syna, do vyšetřovacího týmu ale byl přibrán soudní znalec k jeho získání, musí však komunikovat se Švýcarskem.

Dále čtěte: Strohá fakta bez balastu: V kauze Čapí hnízdo jde o dotační podvod

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní Imoba.

Že farma čerpala dotaci z unijních fondů neoprávněně, uvedl i Evropský úřad pro boj s podvody (OLAF). Padesátimilionovou dotaci společnost Imoba, která nyní farmu vlastní, vrátila na konci června.

Letos v květu státní zástupce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění, stíhání Faltýnka a dalších tří osob, členů představenstva společností ZZN Pelhřimov a Farma Čapí hnízdo, zrušil. V kauze jsou obviněni kromě Babiše i jeho manželka Monika, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš mladší.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Babiš byl dvě hodiny na policii. Měl vypovídat kvůli údajnému únosu syna