Pozastavit Agrofertu jen zemědělské dotace nestačí, hlásí opozice. Dle Babiše se vše vysvětlí
Dotace pro Agrofert
Opozice sice vítá, že platební agentura SZIF nebude proplácet zemědělské dotace holdingu Agrofert od února 2017, kdy je premiér Andrej Babiš (ANO) vložil do svěřenských fondů kvůli novele o střetu zájmů. SZIF k tomu ale měl přistoupit dříve a navíc se z opozice ozývá, že stopnout se mají i ostatní dotace, které Agrofert inkasuje. Mezitím se Agrofert ozval s tím, že oba audity vnímá jako pochybné a neprofesionální. Podle Babiše se vše vysvětlí.
Neoprávněně vydané peníze má podle zástupců KDU-ČSL, ODS, TOP 09, STAN a Pirátů stát vymoct zpět, podle fondu může jít o 63 milionů korun. O zastavení proplácení dotací informoval ředitel SZIF Martin Šebestyán s tím, že jde o opatření z důvodu předběžné opatrnosti k auditní zprávě Evropské komise. Vyplácet se od data 2. srpna 2018, kdy platí unijní nařízení o střetu zájmů, nebude ani firmám patřícím rodině ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Ten vyloučil, že by jeho střet zájmů audit konstatoval.
Předseda vlády Andrej Babiš Rádiu Impuls řekl, že problém s projekty za 63 milionů se vysvětlí a zopakoval, že podle českého zákona ve střetu zájmu není. „Jsou tam údajně nějaké případy za 63 milionů, ale to se určitě ve finále vysvětlí. Pochopil jsem také, že ministerstvo ani SZIF se závěry toho auditu nesouhlasí a upozorňují v něm na zásadní chyby,“ uvedl.
Opozice nicméně krok SZIF vítá. „KDU-ČSL a další kluby v rámci mimořádného bodu v úterý jasně formulovaly požadavek, aby došlo k okamžitému zastavení vyplácení dotací z národních zdrojů,“ uvedl předseda lidovců Marek Výborný. Za důležité pokládá, aby všichni, u nichž se prokáže, že získali dotace neoprávněně, peníze vrátili. „Není možné, aby tím trpěli další žadatelé,“ uvedl. Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík připomenul, že jeho strana tento krok doporučovala už před rokem.
Agrofert vydal stanovisko, v němž oba audity označuje za pochybné, ačkoli přiznává, že obsah druhého nezná. „Obsah zmíněného druhého auditu neznáme. Máme v tuto chvíli jen zprávy z médií. Každopádně oba audity vnímáme jako velmi pochybné a neprofesionální. Auditoři Evropské komise se nebyli podívat ani v jedné z našich firem, o kterých ve svých závěrech hovoří,“ uvedl holding.
„Vyzývám k pozastavení vyplácení všech dotací, nejen SZIF“
Zastavení proplácení dotací by se ale podle opozice nemělo týkat jen zemědělských dotací. Těm se dokonce věnuje až druhý do Čech doručený návrh auditní zprávy. První audit se týká peněz vyplácených z Evropského sociálního fondu (ESF), Evropského regionálního a rozvojového fondu (ERDF) a Kohezního fondu. U ERDF a Kohezního fondu se v obou programovacích obdobích jednalo o dva operační programy, které řídila ministerstva životního prostředí a průmyslu.
„Je zjevné, že problém střetu zájmů si uvědomují i státní úředníci. Vyzývám, aby bylo pozastaveno vyplácení všech dotací Agrofertu, nejen SZIF. A prošetřit vše tvrdě a nekompromisně,“ uvedl dále Marek Výborný s odkazem na volební heslo ANO pro eurovolby.
Podobně se vyjádřila i nevládní Transparency International, na jejíž podnět se Komise střetem zájmů českého premiéra začala zabývat. „Vyzýváme všechny zadavatele českých veřejných zakázek a poskytovatele národních dotací, aby jednali stejně a minimalizovali škodu, která by státu mohla vzniknout,“ uvedla organizace.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš na svém Twitteru upozornil, že už loni agenturu SZIF upozorňoval na střet zájmů člena vlády, SZIF ale reagovala s tím, že finanční nařízení platné od 2. srpna 2018 „je ze strany SZIF dodržováno“. Nyní nicméně kvůli nařízení zastavují dotace pro podniky rodiny ministra Tomana.
Aktuální situaci, kdy jsou ve hře miliardy korun, bylo možné předejít. Osobně jsem opakovaně upozorňoval ředitele SZIF Šebestyána na střet zájmů členů vlády. Ředitel Šebestyán odpověděl, že finanční nařízení ke střetu zájmů „je ze strany SZIF dodržováno“. pic.twitter.com/xwi8ZokdNJ
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) 6. června 2019
Opozice očekává, že premiér se k věci vyjádří ve Sněmovně dnes odpoledne.