Zbraně Ukrajině nejdou jen z armádních skladů, Česko je primárně nakupuje u firem
KOLIK STOJÍ POMOC UKRAJINĚ
Česká republika pokračuje v dodávkách zbraní a vojenské techniky na Ukrajinu. Celková hodnota dodaného vojenského materiálu se pohybuje v miliardách. Jak už deník Echo24 dříve upozornil, v posledních týdnech odjely na Ukrajinu například desítky tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty, ale také raketomety a protiletadlové systémy. Podle informací redakce pochází většina techniky od zbrojařských firem. Ministryně obrany vyčíslila už minulý týden přímou vojenskou pomoc Ukrajině na 1,1 miliardy korun. Je však pravděpodobné, že skutečná částka je mnohem vyšší. Přesuny zbraní a techniky probíhají v režimu utajení a ministerstvo ani armáda nechtějí z bezpečnostních důvodů specifikovat, o jaké množství a typy jde.
Část dodávané techniky pochází z armádních skladů, mělo by jít například o zmiňované, naše nejstarší tanky T-72, které byly ve výzbroji aktivních záloh, nebo protiletadlové systémy Strela-10. Větší část z darované techniky však stát nakoupil od českých zbrojařských firem, redakci to řekl důvěryhodný zdroj obeznámený s rozsahem vojenské pomoci Ukrajině. Kvůli režimu utajení se ke konkrétním nákupům ministerstvo obrany nechce vyjadřovat, o informace nelze v daném režimu požádat ani podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Od soukromníků měly pocházet jak armádou dříve vyřazená bojová vozidla pěchoty, tak raketomety Grad. Ani zbrojaři ovšem nechtějí naznačovat, jaká technika se nakupovala. Obrněnce BVP-1, které se objevily mezi dodávkami na Ukrajinu, má ve skladech například společnost Excalibur Army patřící do Czechoslovak Group, která před časem potvrdila bez dalších podrobností, že se na pomoci Ukrajině podílí. Rozsah zapojení upřesnit nechce.
Zbraně a další materiál směřující na Ukrajinu nakupuje u českých firem ve spolupráci s ministerstvem obrany také ukrajinská ambasáda, která vybrala ve sbírce na vojenský materiál už jednu miliardu korun, nebo i další země. Česku by měla část pomoci v řádu měsíců proplatit Evropská unie, zatím není jasné v jaké výši. Hovoří se minimálně o 50 procentech. EU už krátce po ruské invazi na Ukrajinu vyčlenila 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Je to poprvé v historii, co EU přímo vyčlenila své fondy na financování armády cizí země.
Dodávky těžké techniky na Ukrajinu potvrdilo v uplynulých dnech i sousední Slovensko, které dodalo systém protivzdušné obrany S-300. Složený je z několika vozidel, které nesou radary a odpalovacích zařízení. Jde o techniku, o kterou opakovaně žádal prezident Volodymyr Zelenskyj. Slovensko za to dostalo na oplátku dodatečný čtvrtý systém Patriot. K dodávkám těžké techniky se podle dostupných informací připojili i Poláci. Kyjev opakovaně žádá nejen o těžkou techniku, ale také o stíhačky.