1 Angela Merkelová

Soumrak bohyně Angely

Témata:

Dnes se v Berlíně mělo rozhodnout, kdo s koho. Zda se prosadí ministr vnitra Horst Seehofer s přitvrzením azylové politiky, nebo kancléřka Angela Merkelová, která trvá na statu quo, v jehož důsledku do Německa přišly od roku 2014 víc než dva miliony žadatelů o azyl. Na dnešek je naplánovaná porada Seehoferovy bavorské CSU, očekává se, že dá ministrovi zelenou, aby vydal pokyn a na hranicích se začalo s vracením migrantů, kteří už byli zaregistrováni v jiné evropské zemi. Merkelová by potom podle toho, co se šíří z jejího okolí, Seehofera odvolala. To by znamenalo odchod CSU z vlády a fakticky rozpad tradičního spojenectví mezi CDU a CSU. 

Celá záležitost se potenciálně týká i České republiky. Saský ministr vnitra (CDU, ale saská organizace je v CDU něco jako výsadek CSU) se nechal slyšet, že bude potřeba vracet už dříve registrované migranty i z hranic s Českou republikou a s Polskem. Zdálo by se tedy, že když to Angela Merkelová brzdí, bere ohledy na nás, a že bychom jí tedy měli být vděční víc, než česká veřejnost je. Ovšem Merkelová bere ohledy především na sebe. Kancléřce jde nejvíc o její nimbus neomylnosti, klidné rozvahy, analytického myšlení. Změna kurzu v azylové politice by znamenala přiznání, že to všechno byl nepodložený mýtus.

V neděli večer se zdálo, že kompromis je možný. Spočíval by v tom, že Seehofer sice směrnici pro pohraničníky skutečně vydá, ale směrnice začne platit až 1. července, tedy za dva týdny, během nichž se ještě Merkelová pokusí nalézt jakési evropské východisko z celé šlamastyky. Kancléřka prý bude hledat buď celoevropské řešení – to je i u nás známý Dublin IV se svým přerozdělovacím mechanismem na běžence, tuto reformu se Německu přes odpor různých vlád, také české, nedaří prosadit –, nebo si sama dojedná bilaterální smlouvy s členskými státy, které leží na migračních trasách mezi Afrikou nebo Blízkým východem a Německem. Ukazuje se tu celé argumentační zoufalství, v němž kancléřka a s ní celé mainstreamové Německo vězí. Smlouvy, které se po dvou letech nečinnosti najednou mají za dva týdny sjednat, dovolí Německu to, co už podle evropského práva může dnes. Rakouský kancléř, v azylové politice hardliner Sebastian Kurz v minulých týdnech Němcům veřejně naznačoval, že by na takovou dohodu klidně přistoupil. Odpověď z Německa nula. Místo toho z centrály CDU odcházejí veřejná komuniké o jakémsi evropském řešení. Jeden politik CSU na to kousavě opáčil, že od chvíle, kdy je Merkelová naposledy poprosila o trpělivost, než najde evropské řešení, uběhlo 887 dní a mnoho evropských summitů.

Znamení rozpadu mýtu AM je v posledních dnech víc. Nejzajímavější byl moment, kdy Jens Spahn, jediný disident ve vedení CDU, loajálním tělese, které bude za kancléřkou stát až do kapitulace, navrhl, aby se tentokrát zaujetí pozice nechalo na poslanecké frakci. O náladách poslanců CDU svědčily ankety pořádané některými redakcemi. Vycházelo z nich, že většina ve frakci CDU straní v azylové politice Seehoferovi proti Merkelové. Vedení strany Spahnův návrh zamítlo. Zbývající éra Angely Merkelové asi bude čím dál víc vládnutím z bunkru.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.