Starostové jsou lobbistické hnutí, říká Kalousek. Nejde o selhání jednotlivce

ROZHOVOR PRO TÝDENÍK ECHO

Starostové jsou lobbistické hnutí, říká Kalousek. Nejde o selhání jednotlivce
Miroslav Kalousek Starosty charakterizuje jako profesní lobbistické hnutí pro penězotoky z centra do obcí, které postrádá ideje. Foto: Jan Zatorsky
1
Týdeník
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Hnutí Starostové nemá šanci uhrát kauzu kolem pražského náměstka primátora Petra Hlubučka jako selhání jednotlivce, myslí si bývalý ministr financí a exšéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj jde o systémový problém. V rozhovoru pro nové vydání Týdeníku Echo Starosty charakterizuje jako „profesní lobbistické hnutí pro penězotoky z centra do obcí“. Miroslav Kalousek strážil státní kasu v době poslední velké finanční krize. Pro Echo popsal, co konkrétně současné vládě vytýká a jak by problémy řešil on.

Možná překvapivě nejvíc skandálů z vládních stran mají Starostové, které jste pomohl vytáhnout do velké politiky, včetně toho posledního. Před pár dny byl zatčen kvůli podezření z korupce náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček.

Já si myslím, že ta pomoc byla vzájemná. Oni nám pomohli svou imagí v regionech, my jsme jim pomohli do celostátní politiky. Dokud s námi sdíleli nějaké ideje, které každá politická strana sdílí, tak to bylo asi v pořádku. V okamžiku, kdy se emancipovali, zůstali tím, čím byli vždycky. Profesním lobbistickým hnutím pro penězotoky z centra do obcí. To není žádná idea, to je profesní lobbing. Lobbing v dobrém slova smyslu. Lobbuje Hospodářská komora, lobbují odbory, tak lobbovali i Starostové. Žádné jiné velké ideje jsem tam nenašel. Strana, která není stmelená jinými idejemi než zájmy o penězotoky, samozřejmě riskuje, že tímto způsobem se to tam projeví, protože nepůjde jenom o penězotoky do obecních rozpočtů, ale i do soukromých kapes.

A jaký máte pocit ze současného vyšetřování? Protože takovýchto policejních akcí, které nakonec skončily blamáží, jsme tu měli několik. Třeba zásah na Úřadu vlády, jehož deváté výročí se blíží, nebo třeba kauza Vlasty Parkanové, kde jste se osobně angažoval. Důvěřujete tentokrát policii?

To bych opravdu nesrovnával. Nechci říct, že trpím nějakou přehnanou důvěrou v policii, ale myslím, že v tomto případě, zvlášť vzhledem k těm jménům, které se tam objevují, je to něco jiného. Ta jména jsou dobře známá. Pokud ta skupina pracovala kolem pana Redla, no tak pan Redl byl spolupracovník pana Krejčíře a tam už dopředu předpokládáte, že tam byly lumpárny. Těžko tam mohly nebýt. Takže ta obvinění jsou nesmírně závažná. Platí samozřejmě presumpce neviny, ale myslím, že všem nám je jasné, že pan Hlubuček by to nemohl dělat tak dlouho a nemohlo by to být tak rozsáhlé, kdyby byl zcela izolován a kdyby neměl oporu ve svém vlastním politickém hnutí. Takže si myslím, že to hnutí to nemá šanci uhrát jako selhání jednotlivce. To není selhání jednotlivce, to je spíš systémový problém. Je docela sympatické vidět, že někteří v tom hnutí si to uvědomují a také k tomu tak chtějí přistupovat. Je na nich, jak přesvědčit veřejnost, že to zvládli.

V rozhovoru s Miroslavem Kalouskem se dále dočtěte:

  • Proč je hlasitým kritikem kroků vlády, kterou volil?
  • Co by měla vláda dělat proti inflaci a růstu cen energií?
  • Jak hodnotí vývoj v TOP 09?
  • Komu dá hlas v prvním kole prezidentské volby?

Celý rozhovor si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od čtvrtka v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články