Česko na suchu: Podívejte se na podrobné mapy, zachycující katastrofální situaci
Dopady sucha
Českou republiku sužuje sucho. Přestože v posledních dnech se přes Česko prohnala řada bouřek, místy s přívalovými srážkami, a v následujícím týdnu by opět měly dorazit srážky, situace je v současnosti na řadě míst kritická. Nedostatek srážek sužuje zejména zemědělce, rybáře a vodáky. Opakuje se tak stav z loňského roku, kdy se ale sucho dostavilo až v červnu. V paměti také zůstává rozsáhlé sucho z léta 2015. Na vývoj situace s vláhou se můžete podívat na portále Intersucho.cz.
Sucho a vysoké teploty čím dál víc trápí jihočeské zemědělce. Pokud nebude dostatečně pršet, mohou v regionu klesnout počty hospodářských zvířat, protože nebude možné zajistit jim zásoby píce na zimu. Kvůli suchu a kritickému nedostatku krmiva pro zvířata žádá Jihočeská agrární komora stát, aby zmírnil podmínku nechat tři až deset procent ploch neposečených u luk s výměrou nad 12 hektarů. ČTK to řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
„Z Táborska hlásí podniky jen kolem deseti milimetrů srážek za poslední měsíc a půl, což je tragédie. Pěstitelé zaorávají zaschlý mák, stěžují si na suchem oslabené luskoviny i řepku. Obilí neodnožuje, to znamená, že rostliny šetří vodou na úkor hustoty porostů. Chudé travní porosty zřejmě vydají jen malý objem píce při prvních sečích a také pastviny vypadají jako na konci horkého léta,“ uvedla por ČTK Šťastná. Někde již zemědělci sekají obilí a dávají ho do silážních jam, čímž přicházejí o budoucí tržby.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Zemědělci potřebují vytrvalý drobný déšť. Bouřky a přívalové srážky, často spojené s krupobitím, mají pro vyprahlou půdu spíše ničivé účinky. Pokud bude nedostatek srážek pokračovat, může v regionu klesnout stav hospodářských zvířat, protože zemědělci pro ně nedokážou zajistit zásoby píce na zimu. Dají se také očekávat velké propady úrody všech polních plodin v celém Jihočeském kraji, řekla ředitelka.
Mnozí chovatelé preventivně obětují ozimy, aby zajistili krmení. „To znamená, že je sečou na zeleno a konzervují fermentací. To je ovšem velmi drahá siláž nebo senáž. Agropodniky touto cestou přijdou o tržby za zkrmené obilí, které jim v ceně ‚zachráněných‘ živočišných produktů nikdo nezaplatí,“ řekla Šťastná. Řada chovatelů dobytka má již týdny prázdné studny a vodu zvířatům vozí v cisternách. Sucho trápí i rybáře, Rybářství Třeboň chybí v rybnících oproti běžnému stavu 40 procent vody.
Jihočeská agrární komora požádala kvůli suchu a kritickému nedostatku krmiva pro hospodářská zvířata ministerstvo zemědělství, aby dočasně zmírnilo zákonné požadavky spjaté s čerpáním dotací za péči o travní porosty. Usiluje o to, aby stát zrušil podmínku nechat tři až deset procent ploch neposečených u luk s výměrou nad 12 hektarů. „V době, kdy není co krávám dát, je velký luxus nechávat neposečené louky. Minimálně ta první seč vypadá špatně,“ řekla Šťastná.
Ačkoli sklizňové plochy se v kraji v roce 2017 rozšířily, loňská produkce obilovin jihočeských zemědělců byla v porovnání s úrodou předchozího roku o sedm procent (o 53.000 tun) nižší. Obilovin se v jižních Čechách loni sklidilo 698.692 tun na ploše 134.950 hektarů. Výnos byl 5,18 tuny na hektar, meziročně klesl o více než půl tuny.