2 Nepřestávající sucho

Katastrofální sucho ničí úrodu v celé Evropě. Budou se potraviny zdražovat?

, NOVÉ

Témata: ,

Sucho trápí celou Evropu a v podobném horkém počasí se ocitá i Česká republika. Obce mohou při nepřestávajících vedrech vyhlásit zákaz plýtvání vodou pod hrozbou vysokých pokut. Horké počasí ale může také zničit zemědělcům úrodu, která se pak negativně otiskne do peněženek všech spotřebitelů.

Pouze díky přebytkům z loňských let se nebudou muset potraviny zdražovat. Na vině jsou ničivé jarní mrazy a nepřestávající letní sucho. Podle statistiků bude obilovin sklizeno o deset procent méně než v loňském roce.

„Výnosy jsou kvůli suchu nižší, ale čekali jsme to daleko horší,“ řekl pro Deník předseda klubu mladých farmářů Asociace soukromého zemědělství Šimon Marák. „Díky tomu, že loni a předloni byly nadúrody, tak obchodníci mají plné sklady,“ řekl Marák. Pokud se ceny za potraviny zvednou, bude to podle něj vinou obchodníků a spekulantů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Při menší úrodě ječmene a také chmele se hovořilo v posledních týdnech o zdražení piva až o dvě koruny. Při změně počasí, kdy by začalo pršet ale žádné navyšování cen nehrozí.

Už nyní je jisté, že na jihu Evropy je situace o poznání horší. Sucho postihlo dvě třetiny zemědělské půdy v Itálii. Celková škoda farmářů je tak vyčíslená na dvě miliardy eur. Spotřebitelé mohou očekávat méně mléka, rajčat, česneku, vína a oliv. Horké počasí omezí produkci parmazánu i pršutu.

Podobné problémy řeší i ve Francii. Tam jsou zejména na vině jarní mrazy, které poničily vinice v regionu Bordeaux. Produkce tak klesne celkem o sedmnáct procent. V loňském roce postihly mrazy a následná plíseň také oblast Champagne, kdy úroda klesla o 20 procent.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Kruté sucho v Itálii. Bude méně vína, oliv i parmazánu

Lucifer ohrožuje Evropu. Vedra přesahují 40 stupňů Celsia

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.