1 Deportace na východ

Stalin nechal deportovat půl milionu Čečenců. Na 150 tisíc z nich zahynulo

, NOVÉ

Témata: , , ,

Asi půl milionu Čečenců a Ingušů nechal 23. února 1944 komunistický diktátor Josif Stalin v rámci operace Čočka deportovat z Kavkazu do severního Kazachstánu, Kyrgyzstánu a na západní Sibiř. Byla to odplata za údajnou kolaboraci s německými okupanty, blízký Stalinův spolupracovník Ivan Serov tehdy označil vysídlení za „spravedlivou odplatu za vlastizradu a udavačství“.

Během deportací zahynulo na 150 000 Čečenců, z toho asi 60 000 z nich nepřežilo cestu, dalších na 60 000 zahynulo po příjezdu do kazašských stepí či na Sibiř. Vrátit domů se mohli teprve po Stalinově smrti, v letech 1956 až 1957.

Čečenci a Ingušové přitom nebyli jediní, koho koncem 30. let 20. století postihl na území tehdejšího Sovětského svazu podobný osud. Do 30 oblastí v pustých končinách Kazachstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu byli postupně za nelidských podmínek deportovány statisíce příslušníků i dalších Stalinovi „nepohodlných“ národů.

Smutné prvenství patří Kurdům, obývajícím do roku 1937 citlivou pohraniční oblast mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Poslední masovou deportaci zažili ještě za Stalinovy vlády Řekové, vysídlení v roce 1949 z černomořského pobřeží.

V letech 1956 až 1957 Stalinův nástupce Nikita Chruščov povolil Balkarům, Čečencům, Ingušům a Karačajevcům návrat na Kavkaz a obnovení národních autonomií. Dříve deportované národy se pak na přelomu 80. a 90. let minulého století dočkaly oficiální rehabilitace.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Transgas – léta ta stavba nikoho nezajímala

Vězeň dvakrát přežil sebevraždu a třikrát svou popravu. Kat už byl unavený

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.