Ostravské hnutí mělo na kandidátce mrtvého člověka, ČSSD s protestem neuspěla

Ostravské hnutí mělo na kandidátce mrtvého člověka, ČSSD s protestem neuspělaNOVÉ
Předseda ČSSD Jan Hamáček (Druhý zleva) a místopředsedové strany Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Stížnost sociálních demokratů

Echo24

Krajský soud v Ostravě zamítl žalobu, kterou v souvislosti s volbami v obvodu Ostrava Jih podala ČSSD. Straně vadilo, že na kandidátce uskupení Lečo figuroval člověk, který mezitím zemřel. V úterý o rozhodnutí senátu informoval mluvčí soudu Jiří Barč. Kraj už projednal všech více než 30 podaných žalob. Většinu zamítl. V jednom případě nařídil veřejné projednání. Jedné žalobě vyhověl.

Sociální demokraté v nejlidnatějším ostravském obvodu Jih podali návrh zpochybňující platnost voleb. Poukázali na to, že za hnutí Lečo kandidoval muž, který v srpnu zemřel. „Měli dost času na to, aby ho zmocněnec vyškrtl z kandidátky, a upozorněni na to byli voliči ve volebních místnostech. Komise mu sčítaly hlasy, takže byli voliči uvedení v omyl,“ řekl lídr kandidátky sociálních demokratů Adam Rykala. Zástupci hnutí pochybení odmítali. Podle nich Rykala nezná volební zákon.

Barč řekl, že návrh soud zamítl. „Soud návrh projednal a vyhodnotil jej jako nedůvodný. Chyba se buď nestala nebo neměla vliv na výsledek voleb,“ řekl mluvčí. Dodal, že dokud nebude rozhodnutí zveřejněné na úřední desce soudu, nemůže jej komentovat.

Soud evidoval více než 30 návrhů souvisejících s volbami v Moravskoslezském kraji. Zamítl všechny kromě dvou. Vyhověl pouze žalobě související s komunálními volbami v Šenově u Ostravy. Potvrdil, že komise jednoho volebního okrsku špatně sečetla hlasy, a vyměnil zvoleného kandidáta. Místo člena ČSSD v zastupitelstvu zasedne kandidát ODS. V jednom případě soud nařídil veřejné jednání. Ve středu bude senát soudu projednávat návrh kandidáta Romana Važíka za ANO v obvodě Slezská Ostrava, který tvrdí, že nesouhlasil se svojí kandidaturou.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: SPD krvácí za Merkelovou, ČSSD za Babiše. Jak dlouho ještě?

Spor v ČSSD: Hamáček to zařídí?