Babišův facebookový přešlap dává naději lidem v exekuci. Vláda ve věci doposud nekonala

Babišův facebookový přešlap dává naději lidem v exekuci. Vláda ve věci doposud nekonalaNOVÉ
Domov

Babiš a exekuce

Vojtěch Šeliga

Poslední týdenní hlášení se premiérovi Andreji Babišovi příliš nepovedlo. Pochlubil se faktem, že vláda dokázala zastavit kolem 200 tisíc exekucí. Šlo však o naprostý nesmysl, což nakonec uznal i sám Babiš, který svůj status pozměnil. Paradoxní na tom je, že se vláda exekucemi naopak příliš nezabývá, za což ji kritizuje advokát Petr Němec nebo předseda STAN Jan Farský. „Exekutiva od toho dává ruce pryč,“ řekl Němec pro Echo24. Babišův přešlap by tak nakonec mohl lidem v exekucím skutečně pomoci, jelikož po nevydařeném statusu je již vláda nebude moci přehlížet, shodují se Němec s Farským.

Při čtení tradičního týdenního hlášení Andreje Babiše řadu lidí zarazila pasáž, která se věnovala problému exekucí. „Mimochodem právě kvůli neplatným rozhodčím doložkám se díky nám zrušilo kolem 200 tisíc exekucí,“ uvedl Babiš ve svém tradičním týdenním hlášení. Okamžitě však sklidil kritiku, jelikož šlo o nepravdivý výrok.

Upozornil na to například předseda STAN Jan Farský. „Není to pravda. Váš ministr Kněžínek s tím odmítl cokoliv dělat,“ uvedl na svém Twitteru.

Do Babiše se pustil i advokát Petr Němec, který pomáhá lidem z exekucí. Nedávno na téma poskytl Echo24 rozhovor. „Premiér Andrej Babiš ve svém aktuálním hlášení neříká pravdu. Vláda nepomohla k žádnému zastavení 200 tisíc exekucí dle rozhodčích nálezů, tyto exekuce stále běží. Naopak ministerstvo spravedlnosti, ale i ministerstvo práce ve věci odmítají činit kroky s tím, že to není jejich pravomoc,“ uvedl Němec na Twitter.

Stalo se nečekané. Andrej Babiš uznal svou chybu. „Zdravím, pane Němec, máte pravdu, opraveno. Omluva a děkuji za upozornění,“ reagoval premiér. Upravený Babišův text říká naprosto něco jiného než ten původní: „Mimochodem dnes se postupně ruší exekuce právě kvůli neplatným rozhodčím doložkám. Jde až o 200 tisíc exekucí. Lidi ale musí exekuci napadnout a o svoje právo se přihlásit.“

Němec premiérovu omluvu přijal. Žádal však, aby se premiér začal problémem skutečně zabývat. „Omluva se pochopitelně přijímá, ale nejde o mne, hlavně jde o lidi a jejich peníze, co zbytečně končí u majitelů úvěrovek v zahraničí. Zítra Vám pošlu dopis. Není problém, abyste takový status mohl za dva roky napsat a byl zcela správný. Rádi pomůžeme.“

Němec se k celé situaci vyjádřil pro Echo24: „Pan Babiš to již opravil. Dokonce se mi i omluvil. Těch exekucí podle rozhodčích nálezů je 200 až 300 tisíc, takže tvrdit, že zastavili 200 tisíc exekucí, je naprostý nesmysl.“

„My se naopak spíše setkáváme s tím, že od toho dává exekutiva ruce pryč. Proto mě ten status naštval. Už je to opravené. Teď budeme řešit, zda skutečně vnímají jako problém skutečnost, že je více než 200 tisíc lidí v exekuci, tak my jsme schopni jim pomoci ty exekuce zastavit,“ dodal Němec.

Stejně tak vidí i Jan Farský Babišův přešlap jako příležitost ke skutečnému řešení. „Jsem rád. Hned dvakrát. Jednak Andrej Babiš přiznal, že to jeho tvrzení nebylo pravdivé. A za druhé – to hlavně – jsem rád, že se těch 200 tisíc nezákonných exekucí začne řešit. Dělám na tom rok. Obesílám soudy, interpeluji ministra spravedlnosti, ale pořád se nedařilo prosadit plošné řešení. Po tomto vyjádření AB už mě nikdy nemůžou odpovědět, že to není k řešení, už mě nemůžou odbýt, už to musí řešit. Zároveň jsem v mezičase pár nezákonných exekucí zrušil. Takže nakonec dobrý výsledek. Podařilo se donutit premiéra k přihlášení se k problému a k řešení,“ uvedl Farský pro Echo24.

Nebylo by to poprvé, kdy by s Babišovým týdenním hlášení přišel i obrat v dosavadní politice hnutí ANO. V únoru zveřejnil premiér fotografii se svým psem a uvedl, že chce prosadit zákon proti týrání zvířat. Hnutí ANO však řadu měsíců úspěšně blokovalo návrh opoziční TOP 09.

Čtěte také: Exekuce se staly celospolečenským problémem po druhém vítězství Zemana, říká advokát