ODS chce přistřihnout křídla vládě v demisi

Usnesení sněmovny

ODS chce přistřihnout křídla vládě v demisiNOVÉ
Zleva Alexandra Udženija, Petr Fiala a Zbyněk Stanjura Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

ODS chce nastavit mantinely jednobarevné menšinové vládě hnutí ANO v demisi. O usnesení, kterým by poslanci vymezili, co by neměla dělat vláda v demisi, chce jednat s ostatními opozičními stranami. Podle předsedy ODS Petra Fialy jde o reakci na to, že premiér v demisi Andrej Babiš dostal na jednání o dalším kabinetu od prezidenta Miloše Zemana neurčitě dlouhou dobu. Oba politici tím buď nerozumějí, nebo nechtějí rozumět duchu ústavy, říká Fiala. 

Jednat o podpoře návrhu hodlá ODS hlavně v přespříštím týdnu, kdy se sejde sněmovna. „V tuto chvíli jsme na začátku jednání. Předpokládám, že většina z nich proběhne ve sněmovním týdnu,“ uvedl Fiala pro Echo24.

Připraveni jednat jsou lidovci, sociální demokraté či TOP 09. „Je smutné, že to, co by mělo být úplně běžnou součástí naší politické kultury, si musíme vynucovat usnesením sněmovny. Ale jelikož vláda v demisi prokazuje, že nehodlá byt zdrženlivá, tak považujeme za důležité mantinely stanovit. Proto pro návrh ODS budeme hlasovat,“ řekla pro Echo24 první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Další politici ale upozorňují, že vládu v demisi nerozlišuje ústava. „Jsme připraveni o tom jednat, i když ústava nerozlišuje vládu v demisi,“ řekl pro Echo24 předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Pouze za apel považuje návrh největší opoziční strany šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. „V zásadě s tím nemám problém, ale je třeba zdůraznit, že jde spíše o jakýsi apel. Bohužel ani vládu bez důvěry nemůže sněmovna omezit v jejich ústavních pravomocech,“ odpověděl Chvojka na dotaz, zda s návrhem ODS souhlasí.

„Vláda je politicky nelegitimní“

Občanští demokraté budou chtít definovat, v čem by vláda v demisi měla být zdrženlivá. „Budeme navrhovat přijetí silného a jednoznačného usnesení s definováním oblastí, kde bude sněmovna očekávat od vlády v demisi zdrženlivost. Reagujeme tím na skutečnosti, že současná vláda je politicky nelegitimní a že předseda hnutí ANO dostal od prezidenta republiky nespecifikovaný čas na sestavení vlády nové, což považujeme za obcházení ducha ústavy,“ řekl Fiala pro Echo24. Pro usnesení chce hledat co nejširší shodu. 

O usnesení, ve kterém by sněmovna vládě bez důvěry sdělila, že by se měla omezit jen na nezbytnou správu státu, hovořili politici ODS už v listopadu, kdy Babiš začal sestavovat menšinovou vládu hnutí ANO. Mluvili tehdy i o tom, že by věc mohl případně vymezit zákon. „Pořád doufám, že k tomu nebude muset dojít a že tímto usnesením postavíme věci z hlavy na nohy, protože současná situace normální není,“ řekl Fiala.

U komunistů a SPD ale podporu pro návrh ODS zřejmě nenajde. KSČM a SPD jsou totiž jedinými sněmovními stranami, o které se druhý pokus Babiše o vládu s důvěrou může opřít. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše je lepší než nastavit mantinely vládě v demisi snažit se odblokovat proces vzniku vlády s důvěrou jednáním Babišem. „Vlada v demisi nemůže být neomezená, ale je otázka efektu takového návrhu. Pokud povede jen k obstrukci, nic moc to lidem nedá. Raději se snažme odblokovat proces vzniku vlády s důvěrou. Tedy jednat s Babišem, kterého chce jmenovat prezident,“ uvedl pro Echo24 Dolejš.

Vláda v demisi, která nedostala důvěru sněmovny v polovině ledna, je kritizována za některé kroky například v oblasti personálních změn. Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch například vzbudil rozruch tím, že odvolal ředitele ostravské fakultní nemocnice Svatopluka Němečka (ČSSD). Exministr zdravotnictví Němeček měl v minulosti velmi vyostřené vztahy s premiérem v demisi Babišem. Němečkovo odvolání kritizoval i šéf KSČM Vojtěch Filip. „Legitimita těch rozhodnutí, pokud není podložena vnější kontrolou, je pochybná. Já chápu jeho (Adamovu) odvahu některé personální kroky dělat. Ale považuji to za krok velmi špatným směrem,“ uvedl Filip.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Babiš od začátku spolupracoval vědomě, říká bývalý příslušník StB

Starostové jsou ochotní jednat s ANO o podpoře vlády. Volili jsme menší zlo, hájí se

ODS a lidovci: Zákon o referendu je populistický, Česko ho nepotřebuje

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články