Chcete další zdražování? Řekněte si o vyšší mzdu, varují ekonomové
INFLAČNÍ SPIRÁLA
Pokud chcete další zdražování služeb a zboží, tak si řekněte o vyšší mzdu. Tak by se dal ve zkratce popsat vzkaz ekonomů, kteří varují před dalším navyšování mezd a platů kvůli vysoké inflaci. Stále větší počet zaměstnanců si totiž chodí říkat o přidání kvůli tomu, že se nyní vše zdražuje a obecně rostou nejrůznější náklady. Vyšší mzdy a platy ale přispívají k dalším cenovým nárůstům, které tak nemusí zdaleka skončit. Na vyšší platy ve státní sféře navíc tlačí i odbory, které k tomu chtějí donutit vládu Petra Fialy (ODS).
Řadě domácností současné zdražování komplikuje život. Vyšší cenovky lze zaznamenat ve většině obchodů a také u většiny sortimentu. Zdražují jak restaurace, obchody s potravinami nebo stavební materiály. Inflace v březnu dosáhla téměř třinácti procent zejména kvůli zotavování po covidu, ruské invazi na Ukrajinu a také vysokému zdržování energií. I to jsou důvody, proč si lidé začínají říkat o více peněz ve svém zaměstnání.
Tuzemští pracovníci jsou totiž na svých pracovištích ve velmi výhodné pozici. Pomáhá k tomu nízká nezaměstnanost, která činí z každého zaměstnance žádanou pracovní sílu. Na trhu práce je totiž o kvalifikované lidi velká poptávka a tlak na růst mezd je tak enormní. Dokonce tak vysoký, že se přidává i v období, kdy se očekává minimální ekonomický růst a navíc vysoké zdražování.
Že se přidávat bude i v letošním roce přiznávají i firmy a společnosti. Podle průzkumu Hospodářské komory se chystá ke zvyšování mezd sedm z deseti společností. A to v průběhu celého letošního roku. Podle průzkumu porostou mzdy zejména ve zpracovatelském průmyslu, kde se mzdy zvýší v průměru od 5 do 10 procent. Desetina firem pak plánuje, že se mzdy budou zvyšovat o 10 a více procent. Ministerstvo financí počítá na letošní rok s tím, že inflace se bude v průměru pohybovat okolo 12,3 procenta.
Na druhé straně se pět procent oslovených firem rozhodlo, že budou své mzdy snižovat. To se bude týkat nejmenších firem, které se zaměřují na služby. „Právě mikro a malé firmy bývají nepříznivým ekonomickým vývojem zasaženy jako první a jsou i ohroženy nejvíce. V případě mzdového vývoje v osobních službách se zřejmě projevuje i změna spotřebního chování obyvatel v souvislosti s vyšší inflací a jejím vlivem na úspory a reálnou úroveň mezd, a tedy i snížení poptávky po vybraných službách,“ řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Pokud bude tlak na vyšší mzdy a platy vysoký, tak budou v návaznosti stoupat i ceny v obchodech. Varuje před tím i ekonomka a předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Ta totiž upozornila na nedávné jednání tripartity, po kterém odbory požadují navýšení platů státních zaměstnanců. A to právě z důvodu vysoké inflace.
„Pokud odbory budou skutečně žádat další zvyšování mezd v návaznosti na růst inflace bez ohledu na vývoj produktivity, pak se mzdově inflační spirála bude roztáčet rychleji. Zaměstnanci „zapomněli“ že se čisté mzdy zvýšily v roce 2021 i 2022 v průměru cca o 7 procent kvůli snížení daně z příjmů fyzických osob,“ uvedl Zamrazilová.
Sama také dodala scénář, který se odehrál v roce 1993 za nejvyšší průměrné inflace v historii samostatné České republiky. V prvním roce samostatného českého státu totiž zvyšování spotřebních cen vystřelilo v průměru k 20,8 procentům. „Mám deja vu. V roce 1993 jsme s kolegyní na MPSV absolvovaly tvrdé debaty s odboráři kvůli požadavkům na růst mezd kvůli vysoké inflaci. Tehdy byl nakonec ekonomický argument mzdově inflační spirály akceptován, a také proto se česká inflace začala postupně stabilizovat,“ uvedla Zamrazilová.