Němci nemohou za všechno, například za válku na Ukrajině
NĚMECKO A VÁLKA NA UKRAJINĚ
V Evropě a speciálně v její středovýchodní části včetně českého koutu se po 24. únoru zrodil nový konsenzus. Za ruský vpád na Ukrajinu mohou – pochopitelně po Rusku – nejvíc Němci. O minulém víkendu to zcela natvrdo řekla ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková, která Angelu Merkelovou žádá, aby se celému světu omluvila za to, co se na Ukrajině děje.
Vladimir Putin podle Vereščukové německou kancléřku „zmanipuloval natolik, že učinila Německo a Rusko na sobě závislými“. Při stavbě plynovodu Nord Streamu II Kyjev společně s Varšavou varovaly, že jde o geopolitický, nikoli ekonomický projekt, jenže kancléřka prý měla „hluboký, až patologický strach“ z Putinovy síly. „Tato politika vedla k současné situaci.“
Německá politická třída má ve své většině na věc jiný pohled, ale neodváží se bojujícím Ukrajincům na veřejnosti, a především před očima velmi proukrajinské novinářské obce, odporovat. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, kdysi pravá ruka kancléře a pozdějšího předsedy dozorčí rady Nord Stream AG Gerharda Schrödera, byl v Kyjevě označen za personu non grata, na což reaguje tím, že se kaje za svou dřívější důvěru v Putina.
Velvyslanec Ukrajiny tweetuje o Putinových kumpánech v německé SPD, jejichž politika prý umožnila vyhlazovací tažení proti Ukrajině, svůj tweet končí anglickým: Shame on you. Nikoho si vláda v Kyjevě a osobně prezident Zelenskyj neberou na mušku tolik jako Berlín. Ve shodě s Vladimirem Putinem považují Německo za hlavní sílu, která by v EU mohla nějak zohlednit zájem Ruska.
Celý text Daniela Kaisera si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od čtvrtku v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.