Návštěvnické šílenství. Fronta do Národního muzea dosahuje stovek metrů, na vstup se čeká hodiny

Hrrr do Národního muzeum

Návštěvnické šílenství. Fronta do Národního muzea dosahuje stovek metrů, na vstup se čeká hodinyNOVÉ 3
Domov
Sdílet:

Několikasetmetrové fronty, dlouhé hodiny čekání. Davy lidí ještě na poslední chvíli využívají možnost navštívit do konce roku zdarma historickou budovu Národního muzea. Zástup tvoří zájemci všech generací, školáci pro návštěvu zrekonstruovaného muzea využívají vánočních prázdnin. Mezi čekajícími jsou i cizinci. Historickou budovu muzea od jejího částečného otevření 28. října navštívilo přes 200 000 lidí. Údaje o počtu těch, kdo do muzea dorazili během vánočních svátků, bude mít jeho vedení k dispozici na začátku ledna, řekla mluvčí muzea Kristina Kvapilová.

Stovky metrů dlouhá fronta zájemců o prohlídku muzea se v pátek táhla od muzea až do průchodu pod magistrálou a zase zpět k magistrále vedoucí podél horního konce Václavského náměstí (viz fotogalerie) . „Na prohlídku se těšíme, i když už tady stojíme přes dvě hodiny. Jsem tady s partou svých kamarádů, vnoučky jsme nechali rodičům, ty by asi nebavilo tady takhle stát,“ řekla tento týden ČTK Marie Bezděková z moravského Tovačova stojící těsně před vchodem. "Normálně by nás ani nenapadlo stát tak dlouho ve frontě, jsme tu asi tři hodiny. Ale přijeli jsem do Prahy na svátky z Ostravy a bůhví, kdy se sem zase dostaneme," vysvětlovali v pátek deníku Echo24 studenti Jirka a Matyáš.

Naopak na druhém konci fronty postávala tento týden mezi mnoha jinými dívka, která se představila jako Viktorie od slovenské Nitry. „Ani nevím, jestli tady vydržíme takhle dlouho. Podle mě půjdeme pryč, i když naštěstí není moc zima,“ sdělila. Obří fronta vzbuzuje i zvědavost zahraničních turistů - někteří se trpělivě staví na její konec. "Asi to musí být hodně zajímavé, co je uvnitř k vidění, když je tu tolik lidí," říká deníku Echo24 turista z Japonska. Obdobně se vyjadřují i někteří další oslovení turisté.

Muzeum se u příležitosti stého výročí vzniku Československa letos částečně otevřelo po tříleté rekonstrukci a sedmi letech od svého uzavření. Oprava stála 1,8 miliardy korun. „Jsme rádi, že je u muzeum takový zájem. Chtěli jsme dát možnost co největšímu počtu lidí, proto bylo otevřeno kromě Štědrého dne i o vánočních svátcích,“ uvedla Kvapilová. „Poslední den, kdy mohou lidé zdarma navštívit historickou budovu Národního muzea, bude 31. prosince. Každý den je otevřeno od deseti do osmnácti hodin,“ dodala.

V novém roce bude budova otevřena návštěvníkům od 2. ledna. Lidé si vedle opravených historických interiérů budou moci nadále prohlédnout Česko-slovenskou a Slovensko-českou výstavu a expozici dvou stovek nejvýznamnějších předmětů ze sbírek NM.

Základní vstupné do historické budovy bude od začátku příštího roku 250 korun stejně jako do Nové budovy, ve které je pro návštěvníky připravena zoologická expozice Archa Noemova, výstava Keltové a přírodovědecká výstava Světlo a život. Rodinné vstupné do každého z objektů je za 420 korun. Za 350 korun a za 500 korun pro rodinu si také lze koupit lístky do obou objektů. Historická budova v lednu stále nebude bezbariérově přístupná.

V únoru bude muzeum pro návštěvníky uzavřeno kvůli údržbě a přípravě na finální kolaudaci budovy. Od března bude budova uvedena do běžného návštěvnického provozu včetně zpřístupnění nových zastřešených dvoran a bezbariérového vstupu. Během jara pak bude pro návštěvníky otevřena podzemní spojovací chodba mezi historickou a novou budovou. Od jara se také rozšíří počet výstav v historické budově.

Čtěte také: „Hanba prezidentovi, který lže,“ zvolal muž před Zemanem v Národním muzeu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články