Chybovali jsme se STAN i spoluprací s Babišem, kaje se Bělobrádek na sjezdu

Chybovali jsme se STAN i spoluprací s Babišem, kaje se Bělobrádek na sjezduSLEDUJEME-ONLINE
Domov

Sjezd Lidovců

Echo24

Končící předseda lidovců Pavel Bělobrádek lituje nevydařeného projektu koalice s hnutím STAN před volbami v roce 2017 i spolupráce s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). KDU-ČSL se podle něj ale poučila a chyby neopakovala při složitých jednáních po volbách, z nichž vzešla současná menšinová vláda ANO a sociálních demokratů.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

17:00 Herman vyzval Novákovou k rezignaci, odsoudil ruskou agresi

Sjezd KDU-ČSL na návrh exministra kultury Daniela Hermana a dalších politiků odsoudil jednání ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) a vyzval k její rezignaci. Vadí mu, že zástupce Tchaj-wanu musel ve středu na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu (MPO). 

15:20 Bělobrádek i Jurečka se dostali do celostátního výboru KDU-ČSL

Bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a bývalý první místopředseda strany Marian Jurečka se dostali do celostátního výboru KDU-ČSL. Z 15 jeho nově volených členů brněnský sjezd v prvním kole vybral 14 členů, v druhém kole zvolil jednoho zbývajícího. Celkem má celostátní výbor 30 členů.

14:44 Lidovci představují volební program pro eurovolby

13:47 KDU-ČSL dá do kampaně evropských voleb do 10 milionů

Lidovci dají do kampaně do květnových voleb do Evropského parlamentu do deseti milionů korun. Dnes to uvedl na sjezdu strany v Brně eurospolanec a dvojka lidovecké kandidátky Tomáš Zdechovský. Podle něj na kampaň uvolnila 5,5 milionu strana, zbytek dají kandidáti.

13:13 Herman vyzval Novákovou k rezignaci, odsoudil ruskou agresi

Exministr kultury Daniel Herman chce, aby brněnský sjezd KDU-ČSL odsoudil jednání ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) a požádal o její rezignaci. Vadí mu, že zástupce Tchaj-wanu musel ve středu na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu (MPO). Podle lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové Nováková poškodila zájmy ČR. Bývalý místopředseda lidovců Herman zároveň vyzval, aby sjezd podpořil zachování celistvosti Ukrajiny, odsoudil ruskou agresi a podpořil zachování sankcí Evropské unie vůči Rusku.

12:25 Výborný: KDU-ČSL nedělá revoluci, navážeme na práci Bělobrádka

KDU-ČSL zvolením nového předsednictva nedělá revoluci, naopak naváže na práci bývalého předsedy Pavla Bělobrádka a bývalého prvního místopředsedy Mariana Jurečky. Novinářům to dnes na sjezdu strany v Brně řekl nový předseda lidovců Marek Výborný. Neuvažuje také o tom, že by stranu s někým spojil. Chce ji mít jako samostatnou a suverénní.

11:43 Zítra si strana připomíná 100. výročí

V neděli si KDU-ČSL v Brně připomene 100. výročí založení strany. Ustavující zemský sjezd ČSL v Čechách se konal 5. a 6. ledna 1919 v Praze. Na Moravě se zemský sjezd poprvé sešel v Brně o tři týdny později.

11:14 Hladík získal 290 hlasů

Posledním místopředsedou KDU-ČSL se v nové volbě stal náměstek brněnské primátorky Petr Hladík, byl jediným kandidátem. Získal 290 hlasů, celkem bylo vydaných 375 hlasovacích lístků. 

11:04 Vedení KDU-ČSL je kompletní

9:30 Jediným kandidátem na posledního místopředsedu KDU-ČSL je Hladík

O pozici posledního řadového místopředsedy KDU-ČSL se na sjezdu v Brně v nové volbě bude ucházet pouze Petr Hladík. Nominace odmítlo dalších deset navržených lidovců. Znovu odmítl kandidovat neúspěšný aspirant na předsedu Marian Jurečka, který byl dosud prvním místopředsedou. V pátek ho nahradila senátorka Šárka Jelínková. Řadovými místopředsedy se stali poslanec Jan Bartošek, náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec a náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek.

8:00 Druhý den sjezdu bude pokračovat volbou posledního místopředsedy

Sobota 30. března

21:20 Volba posledního místopředsedy pokračuje do třetího kola

Ani ve druhém kole ale delegáti posledního člena užšího vedení nezvolili. Mihola získal 164 hlasů, Seitlová 137, potřebovali přitom minimálně 185 hlasů, tedy většinu hlasů přítomných delegátů. Rozhodovat se tak mezi nimi nyní bude v kole třetím. Kdyby ani v něm delegáti místopředsedu nezvolili, bude se na neobsazená místa konat nová volba, vyplývá z volebního řádu sjezdu.

20:20 O poslední post místopředsedy bojují Mihola a senátorka Seitlová

Posledního místopředsedu budou delegáti volit v kole druhém, do kterého postoupili dosavadní místopředseda a poslanec Jiří Mihola a senátorka Jitka Seitlová. Ve volbě tak skončil člen středočeské KDU-ČSL Tomáš Dudka.

20:00 Bartošek, Niemiec a Matek místopředsedy KDU-ČSL

Místopředsedy KDU-ČSL byli na sjezdu strany v Brně v prvním kole zvoleni šéf lidoveckého poslaneckého klubu a neúspěšný kandidát na předsedu strany Jan Bartošek, náměstek havířovského primátora Bohuslav Niemiec a náměstek jabloneckého primátora Štěpán Matek.

18:09 První místopředsedkyní KDU-ČSL se stala senátorka Jelínková

První místopředsedkyní KDU-ČSL se na sjezdu strany v Brně stala senátorka Šárka Jelínková. Byla jedinou kandidátkou. Podpořilo ji 309 delegátů. Ve funkci statutárního zástupce předsedy nahradí bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečku, který neúspěšně kandidoval na předsedu. Jelínkovou delegátům sjezdu doporučil nově zvolený předseda lidovců Marek Výborný, který po osmi letech vystřídal Pavla Bělobrádka.

Jelínková je v Senátu od roku 2016. Předtím byla ředitelkou domova pro seniory a zastupitelkou v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku. 

18:00 Pravicoví lídři gratulují Výbornému a doufají ve spolupráci

Gratulace spojené s výzvami a očekáváními budoucí spolupráce směřovali čerstvě zvolenému předsedovi KDU-ČSL Markovi Výbornému předsedové dalších pravicových opozičních stran. Šéfové ODS Petr Fiala, TOP 09 Jiří Pospíšil i Starostů a nezávislých Petr Gazdík ve svých blahopřáních na twitteru shodně vyjádřili přání s lidovci spolupracovat.

17:44 Herman odmítl nominaci do předsednictva. Je třeba obměna, řekl

Bývalý ministr kultury Daniel Herman odmítl kandidovat na pozici místopředsedy strany. Ve shodě s Marianem Jurečkou si myslí, že je potřeba, aby přišly nové tváře. „Protože si také uvědomuji, že je třeba obměna toho nejužšího vedení KDU-ČSL, do předsednictva kandidovat nebudu,“ řekl Herman.

17:24 O post prvního místopředsedy KDU-ČSL se uchází pouze Jelínková

Senátorka Šárka Jelínková sdělila, že se chce věnovat jako dosud sociální a rodinné politice, zároveň stojí o funkci statutárního zástupce předsedy lidovců. V kandidátském projevu zdůraznila předsedkyně lidovců ve Zlínském kraji, že lidovci chtějí prosazovat přirozený řád věcí. Členka nově ustavené důchodové komise uvedla, že sociální politika KDU-ČSL směřuje k odpovědnosti, ne bezbřehému rozdávání, které lze vidět u vládních stran ANO a ČSSD.

17:02 Jurečka nebude kandidovat do předsednictví strany

„Vnímám to, že je tady atmosféra, která poptává nové lidi a nové tváře. Vnímal jsem, že jsem byl kritizován za některé kroky v naší vládní účasti, nechci být ten, kdo brání v rozletu, proto nebudu kandidovat do předsednictva,“ řekl Jurečka, který Výbornému pogratuloval k vítězství.

16:58 Delegáti sjezdu nyní budou volit prvního místopředsedu a řadové místopředsedy

16:56 Stál bych o to, aby Jurečka a Bartošek byli součástí nového týmu

Nově zvolený předseda Výborný doporučil, aby jeho protikandidáti Jan Bartošek a Marian Jurečka byli zvoleni do vedení strany do pozic místopředsedů. Jurečka Výbornému pogratuloval k vítězství.

16:45 Novým předsedou je Marek Výborný

Předsedou KDU-ČSL se dnes na sjezdu strany v Brně stal poslanec Marek Výborný. Ve druhém kole porazil Mariana Jurečku, bývalého ministra zemědělství a dosluhujícího prvního místopředsedu strany. Výborný po více než osmi letech nahradí ve funkci předsedy končícího Pavla Bělobrádka, který už nekandidoval. Výborný získal ve druhém kole volby 256 hlasů. „Cítím obrovskou odpovědnost,“ řekl bezprostředně po volbě a poděkoval za důvěru. Jurečka získal 124 hlasů.

15:57 Předseda lidovců v 1. kole zvolen nebyl, do 2. kola postupují Výborný a Jurečka

Jaroslav Vlach získal 10 hlasů, Jan Bartošek 78 hlasů, do druhého kola postupují Marian Jurečka s 118 hlasy a Marek Výborný 178 hlasů.

15:30 Sčítají se hlasy, poté bude vyhlášen výsledek prvního kola volby předsedy

14:59 Jurečka se vymezil vůči Výbornému, prý šíří fakenews

Marian Jurečka v projevu navázal na slova Marka Výborného o pomáhání s dotacemi z biopaliv, když byli lidovci ve vládě. „Představitelé KDU-ČSL by neměli šířit fakenews. Biopaliva jsme zdanili v roce 2016, je to veřejně dohledatelné, ukončili jsme podporu vysokoprocentních  biopaliv a stát ročně ušetřil dvě miliardy korun,“ řekl Jurečka.

14:43 Hovoří exministr zemědělství Marian Jurečka

Beru jako velký úkol, abychom se zaměřili na ty regiony, kde je velmi těžké být zástupcem KDU-ČSL. Kde je naše strana vnímána špatně, řekl Marian Jurečka.

14:33 Totalita se vrací, řekl Vlach

Marka Výborného u řečnického stolu vystřídal kandidát na předsedu Jaroslav Vlach. „Totalita se do ČR blíží plíživým krokem zpět. Měli bychom hlídat rovnost příležitostí, ne rovnost výsledků. Sociální spravedlnost je ve své podstatě sociálně nespravedlivá,“ řekl Vlach. Měli bychom být tvořivá a klidná síla, tmelem pro společnost i pro vládu. Jaroslav Vlach mluví o svých plánech v případě zvolení předsedou, dodal.

14:08 Naše strana nevzkvétá, řekl Výborný

Podle kandidáta na předsedu Marka Výborného KDU-ČSL nevzkvétá a strana nenavázala na volební úspěch z roku 2013. Ostře se vymezil i proti vládě Bohuslava Sobotky, v níž byli lidovci s ČSSD a ANO Andreje Babiše. „Vstoupili jsme do vlády s koaličním partnerem, kterému jsme pomáhali s dotacemi z biopaliv, mlčeli k jeho zasahování do médií, tolerovali jeho dotační podvod a nakonec spolkli i daňový fígl s dluhopisy, takto se nechová hodnotová strana,“ uvedl v kandidátském projevu Výborný.

13:30 Bývalý premiér Pithart obdržel cenu předsedy KDU-ČSL

Bývalý předseda vlády a Senátu a kandidát na prezidenta Petr Pithart dnes převzal na brněnském sjezdu KDU-ČSL cenu končícího předsedy Pavla Bělobrádka. V projevu Pithart pak zmínil, že strana potřebuje nové tváře. Kromě něj ceny dostali také Marie Johánková, Božetěch Kostelka a Růžena Mašková.

13:00 Přibyl čtvrtý kandidát na předsedu

O funkci předsedy KDU-ČSL se budou na brněnském sjezdu ucházet čtyři kandidáti. Vedle poslanců Jana Bartoška, Mariana Jurečky a Marka Výborného, kteří oznámili svoje aspirace už před měsíci, dnes nominaci přijal Jaroslav Vlach. Čtvrtý kandidát je členem lidoveckého krajského středočeského výboru a místopředsedou okresního výboru Praha-západ.

11:59 Lidovci podle Bělobrádka chybovali se STAN i spoluprací s Babišem

Končící předseda lidovců Pavel Bělobrádek lituje nevydařeného projektu koalice s hnutím STAN před volbami v roce 2017 i spolupráce s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

8:50 Lidovci dnes po osmi letech zvolí nového předsedu

Lidovci si v pátek v Brně zvolí nového předsedu, vybírat budou mezi trojicí poslanců Janem Bartoškem, Marianem Jurečkou a Markem Výborným. O kandidátech čtěte více ZDE. Vítěz hlasování nahradí v čele KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, který zastává funkci od listopadu 2010, a stal se tak nejdéle sloužícím polistopadovým předsedou KDU-ČSL.

 

„Potvrdili jsme, že jsme se poučili a že nechceme opakovat stejnou chybu,“ uvedl dnes Bělobrádek v projevu k delegátům brněnského sjezdu KDU-ČSL. Lidovci neustoupili od podmínek, které před volbami přijali, řekl.

Kompromisem už podle Bělobrádka bylo lidovecké angažmá v Sobotkově vládě. Uvedl, že nyní by už nepřijal, aby ve vládě mohl zasednout člověk bez lustračního osvědčení – Andrej Babiš. Samotné fungování této vlády bylo pro něj nemilým překvapením. „Netušili jsme, že je možné, aby podaná ruka nic neznamenala, že elementární slušnost se nenosí. Byli jsme překvapeni stylem, ale i obsahem jednání, nebyli jsme připraveni, co všechno je možné. Agresivita, lži, podrazy, to jsme zažili,“ popsal období, kdy byl vicepremiérem. Poznamenal, že tehdy byli lidovci „možná trochu naivní“, na druhou stranu to podle něj byla dobrá zkušenost a poučení pro další jednání.

„Ukázali jsme, že o hodnotách nejenom mluvíme, že principy dodržujeme a že jsou limity, které nepřestoupíme nikdy,“ uvedl k jednáním o vládní koalici po volbách roku 2017.

Nevydařená koalice s hnutím STAN podle Bělobrádka lidovce poškodila a krach projektu přičítá mimo jiné svému špatnému odhadu. „Došlo k poškození strany, měl jsem to být já, kdo měl jasně situaci analyzovat, že většinově o tom nejsme přesvědčeni,“ konstatoval s tím, že i tato chyba ho dovedla k rozhodnutí do čela strany už nekandidovat. Za dobré rozhodnutí naopak má, že neodstoupil ihned po volbách a lidovce dovedl k řádnému sjezdu. „Předčasný sjezd by mohl rozkolísat citlivý ekosystém naší strany,“ uvedl s tím, že čas dostali kandidáti na předsedu na přípravu a lidovci unikátní možnost je „grilovat“.

Novému vedení, které dnes bude na sjezdu zvoleno, popřál, aby bylo schopno zachovat někdy chladnou hlavu. „Invektivy od politických soupeřů, nám nepříliš nakloněných médií nebo od trollů prostě přicházejí. Není to snadné, ale patří to k životu,“ řekl Bělobrádek. Vedení má být podle něj uvážlivé, ale rozhodné. „Aby nedělalo ukvapené závěry, ale když je potřeba, aby dokázalo bouchnout do stolu,“ doplnil.

Strana má být podle něj hrdá a optimistická, držet se tradicí, ale i moderních a chytrých řešení. Má řešit konkrétní problémy lidí a být stranou hodnot, které jsou moderní už tisíce let, ale která také má ruku na tepu doby. Lidovci podle Bělobrádka musejí chtít vítězit, ale nevyužívat k tomu jakékoli prostředky. Mají být trpěliví a pokorní.

Poznamenal také, že pokud KDU-ČSL příští rok neuspěje v krajských a senátních volbách, finanční tlak na stranu bude extrémní. Zatímco roste průměrná mzda a inflace, příspěvky od státu jsou stále stejné, řekl končící předseda. Delegáty požádal, aby se zamysleli, zda nepoužívat trvalý příkaz a neposílat třeba 50 až 100 korun měsíčně.