Tři muži a jedno křeslo předsedy. Souboj o šéfování KDU-ČSL jde do finále

Kdo povede lidovce?

Tři muži a jedno křeslo předsedy. Souboj o šéfování KDU-ČSL jde do fináleNové 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Po dlouhých devíti letech čeká opoziční lidovce změna na nejdůležitějším postu ve vedení strany. Už v pátek si zvolí nového předsedu. O místo šéfa KDU-ČSL usilují předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek, první místopředseda Marian Jurečka a poslanec Marek Výborný. Každý sází na něco jiného, výraznou změnu kurzu strany a odchýlení od nynější politiky lidovců ale neavizuje žádný z nich. Marek Výborný zdůrazňuje, že je „novou tváří“, Marian Jurečka volá po praktičtější politice a Jan Bartošek slibuje stranu omladit.

KDU-ČSL volí nové vedení v momentě, kdy oproti zisku ve sněmovních volbách do sněmovny v roce 2017 výrazně neztrácí ani neposiluje. Ve volbách získala 5,8 procenta hlasů a v únorovém volebním modelu CVVM pro sněmovní volby se svých pěti procent drží. Chystá se na eurovolby, do nichž jde v koalici s několika menšími konzervativními stranami. Ještě před tím si na sjezdu v Brně zvolí nového předsedu. Dosavadní šéf strany Pavel Bělobrádek, který je ve funkci od roku 2010, post obhajovat nebude.

Deník Echo24 se všech tří kandidátů na Bělobrádkova nástupce zeptal, jaké mají s lidoveckou stranou plány, pokud se stanou předsedou strany. Z odpovědí vyplývá, že k výrazné změně kurzu strany ani po první výměně předsedy po mnoha letech nedojde.

Marek Výborný chce z KDU-ČSL vůdčí konzervativní proevropskou sílu v ČR. „Poptávka po inteligentní a důsledné křesťansko-demokratické politice tady je, ukázaly to např. poslední prezidentské volby a velmi dobrý výsledek Pavla Fischera,“ uvedl pro Echo24 Výborný s tím, že strana má lépe prezentovat své priority. Jmenoval vzdělávání, prorodinnou politiku, téma exekucí a oddlužení.

Jan Bartošek slibuje stranu otevřít. „Jako předseda stranu otevřu, mladým lidem, ženám, ale také šikovným nestraníkům, které politika zajímá, je jim blízká KDU-ČSL. Lidem, kteří se nějakým způsobem angažují, mají nápady, jsou aktivní a nejsou lhostejní. Takové lidi potřebujeme. Zároveň znovu objedu regiony a setkám se s našimi členy a příznivci. Osobní kontakt je nenahraditelný,“ řekl Bartošek.

O praktičtější politice mluví exministr zemědělství Marian Jurečka. „Chci, aby naše politika byla více praktičtější a řešila systematicky racionálně problémy lidí a naší země. Chci zlepšit komunikaci, marketing a osobní setkávání s lidmi po cele ČR. Toto dělám ve svém kraji dlouhodobě a ukázalo se, že to má úspěch, protože ve volbách v roce 2017 jsme byli v Olomouckém kraji jediní, kteří v rámci KDU-ČSL dokázali zvýšit volební výsledek oproti volbám v roce 2013,“ uvedl Jurečka.

Kromě nového předsedy si lidovci v Brně zvolí také prvního místopředsedu, řadové místopředsedy a širší vedení strany.

Proč být předsedou KDU- ČSL?

Marian Jurečka: „Nabízím zkušenost z mezinárodní úrovně, jednání v orgánech EU, zkušenost z vyjednávání o vládní koalici z působení na rezortu, ve vládě a z mé osobní praxe, živnostníka, zemědělce a táty pěti dětí.“

Marek Výborný: „Vnímám odpovědnost za lidoveckou politiku dnes i do budoucna. Jsem skutečně tou novou tváří, novou energií pro klidnou sílu. A současně jsem člověkem komunikativním a hledajícím konsensus. O tom je politika a tak ji chci dělat i jako předseda KDU-ČSL. Nejen ve prospěch KDU-ČSL, ale celé ČR.“

Jan Bartošek: „Jsem připravený, mám nápady a dostatek sil. Jsem týmový hráč. Budu pracovat tvrdě a poctivě, připravený zúročit dosavadní zkušenosti. Mám rád výzvy a těžké úkoly. Umím hrát tvrdě a fér.“

Dále čtěte:

Jihočeská KDU-ČSL podporuje Bartoška, Olomouc zase Jurečku

Spojování na pravici. Lidovci jdou do eurovoleb s pěti menšími konzervativními stranami

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články