Jihočeská KDU-ČSL podporuje Bartoška, Olomouc zase Jurečku

Nástupce Bělobrádka

Jihočeská KDU-ČSL podporuje Bartoška, Olomouc zase JurečkuNOVÉ
Jan Bartošek Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Echo24

Jihočeští lidovci nominovali na předsedu KDU-ČSL Jana Bartoška. Nynější místopředseda strany a předseda poslaneckého klubu Bartošek byl na sobotní krajské konferenci v Českých Budějovicích opětovně zvolen krajským předsedou. Uvedl to krajský tajemník Šimon Heller. Delegáty jihočeské konference pozdravil i další aspirant na vedení lidovců Marek Výborný.

Nominaci Bartoška na předsedu strany podpořila konference 57 z 58 hlasů. Do celostátního výboru byl za jihočeské lidovce navržen někdejší ministr kultury Jaromír Talíř. „Směrem k budoucímu vedení KDU-ČSL byly schváleny pouze tyto dva návrhy,“ uvedl Heller.

Krajským předsedou byl Bartošek zvolen na další dva roky. Pozice v krajském výboru obhájili také všichni místopředsedové – Jaroslav Hejl, Petr Hladík, Robert Huneš a Jaromír Talíř.

Volební sjezd strany začne v Brně 29. března. Pavel Bělobrádek, který lidovce vede od roku 2010, nebude na sjezdu funkci obhajovat. Strana podle něj potřebuje nový impulz. Kromě Bartoška a Výborného by na místo předsedy KDU-ČSL měl kandidovat první místopředseda a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Tomu zase dnes vyjádřili podporu na předsedu strany delegáti krajské konference Olomouckého kraje, odkud pochází.

V Jihočeském kraji dostala KDU-ČSL v říjnu 2017 ve volbách do Sněmovny 5,38 procenta hlasů. O rok dřív v krajských volbách získali lidovci na jihu Čech 6,63 procenta.

Čtěte také: Spojování na pravici. Lidovci jdou do eurovoleb s pěti menšími konzervativními stranami

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.