1 Bez Starostů i TOP 09

Spojování na pravici. Lidovci jdou do eurovoleb s pěti menšími konzervativními stranami

Nové

Témata: , ,

Opoziční KDU-ČSL plánuje pro volby do Evropského parlamentu sjednocení konzervativních sil na pravici. Lidovci nezopakují koalici z komunálních voleb v Praze s TOP 09 a STAN, které jsou pro ně příliš liberální, a do eurovoleb jdou samostatně s podporou několika menších, mimoparlamentních stran. Mezi nimi SNK-ED, Koruna Česká, Nestraníci a Konzervativní strana. Jejich zástupci se objeví na lidovecké kandidátce a budou pomáhat v kampani. Dohoda, která má zabránit tříštění hlasů, je téměř hotová, schválit ji musí ještě celostátní výbor lidovců.

„Je logické, že při velké konkurenci liberálních proevropských stran od ČSSD, přes topku a STAN/SZ až po Piráty se snažíme koncentrovat konzervativní síly proti eurofobním stranám, i proti takovým tendencím v ODS. Jsem pro tuto spolupráci, osobně jsem se vyjednávání účastnil. Podpoří nás i desítky regionálních uskupení,“ uvedl pro deník Echo24 předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

KDU-ČSL podpoří neparlamentní SNK-ED, Koruna Česká, Konzervativní strana, Sdružení pro místní správu a Nestraníci a další regionální uskupení. Spolupráci s lidovci pro Echo24 potvrdil místopředseda SNK-ED Jiří Witzany. „Je to tak. Je třeba ale podotknout, že konkrétní písemná dohoda by teprve měla být podepsána,“ uvedl Witzany.

Po úspěchu koalice KDU-ČSL, TOP 09, STAN a dvou menších stran v komunálních volbách v Praze, po nichž usedly v radě města jako Spojené síly pro Prahu, se čekala spolupráce i v dalších volbách. K té ale nedošlo, lidovci koalici odmítli a vysvětlují to rozdílnými programovými prioritami a přílišným liberalismem obou stran. Rozdílně oproti STAN a TOP 09 vidí lidovci oblasti migrace, životního prostředí, bezpečnosti i podnikání, mluví i o „příklonu STAN a TOP 09 k liberalismu a odklonu od konzervativního a křesťansko-demokratického proudu“. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v minulosti označil samostatnou kandidaturu lidovců za promarněnou příležitost.

Iniciátorem myšlenky takto spojit síly na střední pravici je europoslanec Tomáš Zdechovský, který bude mandát v europarlamentu v květnu obhajovat z druhého místa kandidátky. Na té by se také měla v první desítce objevit někdejší poslankyně za TOP 09 Nina Nováková, za níž nyní stojí Konzervativní strana, Koruna Česká a Sdružení pro místní správu, a v druhé desítce předseda SNK-ED Jiří Witzany. „Sjednotil nás program,“ řekl deníku Echo24 o chystané spolupráci Tomáš Zdechovský s tím, že spolupráce se domlouvala od května.

Kandidátku KDU-ČSL do eurovoleb, které se konají letos v květnu, povede europoslanec Pavel Svoboda. Spolu se Zdechovským kandiduje z předních příček europoslankyně Michaela Šojdrová či poslanec českého parlamentu a předseda výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík. Strany a hnutí, s nimiž se KDU-ČSL domlouvá na spolupráci, vyšlou na kandidátku své zástupce nebo pomohou s volební kampaní.

STAN jdou do voleb se Zelenými, TOP 09 by se mohla připojit

TOP 09 a STAN do eurovoleb společně jít mohou. TOP 09 vyjednávat se STAN o společné kandidátce pro květnové volby do Evropského parlamentu bude. Výkonný výbor TOP 09 schválil podmínky spolupráce v pátek 1. února, schůzka zástupců stran by mohla být tento týden. Starostové už se dohodli na spolupráci pro evropské volby se Stranou zelených a s desítkou regionálních subjektů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Vysvědčení europoslanců: nejvíc zpráv předložil Zdechovský, v docházce vede Telička

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.