Vysvědčení europoslanců: nejvíc zpráv předložil Zdechovský, v docházce vede Telička
Aktivita českých europoslanců
Českým europoslancům v květnu vyprší mandát, obhájit ho mohou v eurovolbách. Je tedy na místě vědět, jak byli v Evropském parlamentu aktivní. K tomu slouží data serveru MEPRanking, který nabízí obsáhlou analýzu činnosti všech 750 europoslanců. Kteří z 21 českých zástupců nejvíce chyběli na plénu, kteří připravili nejvíce parlamentních zpráv a kteří byli v Bruselu a Štrasburku nejvíce slyšet?
Nejlepší docházku na jednání europarlamentu má z českých europoslanců Pavel Telička (zvolen za ANO). Nechyběl na žádném zasedání. Hned za ním je v docházce Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která byla přítomna na 256 z 259 zasedání a Dita Charanzová (ANO), která dorazila na 255 jednání.
Češi si v docházce vedou docela slušně. Nejslabší docházku z českých zástupců sice vykazuje Jiří Pospíšil (TOP 09), chyběl ale pouze na 37 zasedáních.
Pavel Telička vede i v počtu parlamentních vystoupení. U mikrofonu hovořil 1148krát, nejméně byl slyšet Jiří Payne (Svobodní, 13 projevů). Ten je ale na rozdíl od ostatních v europarlamentu teprve od roku 2017, když nahradil Petra Macha. Stejně jako Jaromír Kohlíček (KSČM), který v roce 2016 nahradil Miroslava Ransdorfa.
V počtu předložených parlamentních zpráv a v počtu písemně vznesených dotazů vede Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Od roku 2014 předložil 82 zpráv, následuje ho Martina Dlabajová (ANO, 46 zpráv) a Jiří Maštálka (KSČM, 35 zpráv). Zdechovský je mezi českými europoslanci první i v počtu parlamentních deklarací, podal jich 36. Lidovecký politik je z českých zástupců v europarlamentu hodnocen nejlépe i z hlediska odvedené komplexní práce, mezi Čechy vede v žebříčku produktivity. V celkovém počtu 750 poslanců je v hodnocení produktivity Zdechovský sedmý. V žebříčku Čechů skončil nejníže Jiří Payne (je 738. z 750).
Prvenství i v rámci frakcí
Pouze tři Čeči dosáhli prvenství v některé z činností i v rámci svých frakcí. Zdechovský je v rámci největší Evropské lidové strany (EPP, 216 europoslanců) na prvním místě v počtu předložených parlamentních zpráv. Prvenství ve své frakci Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) zastává i Pavel Telička, a to v docházce. Při jmenovitém hlasování nejméně ze všech poslanců ALDE chyběl Petr Ježek (zvolen za ANO).
V celkovém výsledném hodnocení europoslanců (tzv. full score), kam se započítávají jednotlivé parlamentní činnosti spolu s pozicemi ve výborech, se do první trojky mezi českými europoslanci dostali Pavel Telička (v počtu všech 750 poslanců je na pátém místě), Dita Charanzová (ANO, na 18. místě) a Kateřina Konečná (KSČM, na 59. místě). Posledními třemi Čechy jsou Jaromír Kohlíček (KSČM, 610. místo), Jan Keller (ČSSD, 709. místo) a Jiří Payne (742. místo).
MEPRanking sleduje hned několik parlamentních činností, včetně předkládání parlamentních zpráv a projevů stanovisek (kam spadají projevy a dotazování, vysvětlování svého hlasování či aktivita na Twitteru). MEPRanking sleduje a boduje europoslance i za role zastávané v orgánech europarlamentu a za docházku na jednání europoslanců. Naopak nehodnotí individuální činnost europoslanců, kam spadají například pořádané konference, přednášky, semináře či aktivita v domovských státech, která je s europoslaneckým mandátem spojená.