1 Aktivita českých europoslanců

Vysvědčení europoslanců: nejvíc zpráv předložil Zdechovský, v docházce vede Telička

NOVÉ

Témata: ,

Českým europoslancům v květnu vyprší mandát, obhájit ho mohou v eurovolbách. Je tedy na místě vědět, jak byli v Evropském parlamentu aktivní. K tomu slouží data serveru MEPRanking, který nabízí obsáhlou analýzu činnosti všech 750 europoslanců. Kteří z 21 českých zástupců nejvíce chyběli na plénu, kteří připravili nejvíce parlamentních zpráv a kteří byli v Bruselu a Štrasburku nejvíce slyšet?

Nejlepší docházku na jednání europarlamentu má z českých europoslanců Pavel Telička (zvolen za ANO). Nechyběl na žádném zasedání. Hned za ním je v docházce Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která byla přítomna na 256 z 259 zasedání a Dita Charanzová (ANO), která dorazila na 255 jednání.

Češi si v docházce vedou docela slušně. Nejslabší docházku z českých zástupců sice vykazuje Jiří Pospíšil (TOP 09), chyběl ale pouze na 37 zasedáních.

Pavel Telička vede i v počtu parlamentních vystoupení. U mikrofonu hovořil 1148krát, nejméně byl slyšet Jiří Payne (Svobodní, 13 projevů). Ten je ale na rozdíl od ostatních v europarlamentu teprve od roku 2017, když nahradil Petra Macha. Stejně jako Jaromír Kohlíček (KSČM), který v roce 2016 nahradil Miroslava Ransdorfa.

V počtu předložených parlamentních zpráv a v počtu písemně vznesených dotazů vede Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Od roku 2014 předložil 82 zpráv, následuje ho Martina Dlabajová (ANO, 46 zpráv) a Jiří Maštálka (KSČM, 35 zpráv). Zdechovský je mezi českými europoslanci první i v počtu parlamentních deklarací, podal jich 36. Lidovecký politik je z českých zástupců v europarlamentu hodnocen nejlépe i z hlediska odvedené komplexní práce, mezi Čechy vede v žebříčku produktivity. V celkovém počtu 750 poslanců je v hodnocení produktivity Zdechovský sedmý. V žebříčku Čechů skončil nejníže Jiří Payne (je 738. z 750).

Prvenství i v rámci frakcí

Pouze tři Čeči dosáhli prvenství v některé z činností i v rámci svých frakcí. Zdechovský je v rámci největší Evropské lidové strany (EPP, 216 europoslanců) na prvním místě v počtu předložených parlamentních zpráv. Prvenství ve své frakci Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) zastává i Pavel Telička, a to v docházce. Při jmenovitém hlasování nejméně ze všech poslanců ALDE chyběl Petr Ježek (zvolen za ANO).

V celkovém výsledném hodnocení europoslanců (tzv. full score), kam se započítávají jednotlivé parlamentní činnosti spolu s pozicemi ve výborech, se do první trojky mezi českými europoslanci dostali Pavel Telička (v počtu všech 750 poslanců je na pátém místě), Dita Charanzová (ANO, na 18. místě) a Kateřina Konečná (KSČM, na 59. místě). Posledními třemi Čechy jsou Jaromír Kohlíček (KSČM, 610. místo), Jan Keller (ČSSD, 709. místo) a Jiří Payne (742. místo).

MEPRanking sleduje hned několik parlamentních činností, včetně předkládání parlamentních zpráv a projevů stanovisek (kam spadají projevy a dotazování, vysvětlování svého hlasování či aktivita na Twitteru). MEPRanking sleduje a boduje europoslance i za role zastávané v orgánech europarlamentu a za docházku na jednání europoslanců. Naopak nehodnotí individuální činnost europoslanců, kam spadají například pořádané konference, přednášky, semináře či aktivita v domovských státech, která je s europoslaneckým mandátem spojená.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Letošní zkouška politické scény – boj o křesla v europarlamentu

Chceme vyhrát volby do Evropského parlamentu, říkají Piráti před celostátním fórem

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.