Parlamentní volby v Kongu vyhrála Kabilova vládnoucí koalice. To ochromí reformy nové hlavy státu

Parlamentní volby v Kongu vyhrála Kabilova vládnoucí koalice. To ochromí reformy nové hlavy státuNOVÉ
Svět

tragický výsledek voleb

Echo24

Konžská vládnoucí koalice odstupujícího prezidenta Josepha Kabily získala v parlamentních volbách velkou většinu křesel. Oznámila to v sobotu místní volební komise. Volební výsledek prudce snižuje šanci na zásadní reformy slibované vyhlášeným vítězem prezidentských voleb konaných ve stejný den jako volby do parlamentu, opozičním kandidátem Felixem Tshisekedim, uvedla agentura AP.

"Tohle je horší než volební fraška, to je tragédie," napsal na twitteru v reakci na výsledek parlamentních a regionálních voleb člen aktivistického uskupení LUCHA. Poražený kandidát prezidentských voleb Martin Fayulu, který dnes jejich výsledek napadl u ústavního soudu, rovněž na twitteru vyzval k ručnímu přepočítání hlasů ve všech trojích volbách. Volební výsledky označil za "zfabulované".

I pokud vítězství Felixe Tshisekediho v prezidentských volbách potvrdí soud, neubrání se tento politik podle agentury Reuters podezření, že je získal díky zákulisní dohodě s Kabilou a že si lidé z Kabilovy blízkosti svou moc na klíčových ministerstvech udrží. Při pátečních oslavách vítězství vzdal Tshisekedi hold odcházející hlavě státu a označil Kabilu za "důležitého politického partnera".

Před Fayuluovou rezidencí v Kinshase se ráno shromáždil dav desítek jeho příznivců s popěvky proti současnému i budoucímu prezidentovi. Po příjezdu bezpečnostních složek se schovali uvnitř budovy.

Kabilův mandát vypršel už v roce 2016, avšak bez ohledu na to Kabila odmítal odstoupit. Policie a ozbrojené složky zabily desítky lidí, kteří tehdy proti jeho rozhodnutí protestovali.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Norsku objevili neznámé, 50 let staré vystoupení Karla Kryla. Podívejte se

Související články