Kočky reagují na své jméno, vyzkoumali Japonci. Kočkomilové to ví i bez nich

Kočky reagují na své jméno, vyzkoumali Japonci. Kočkomilové to ví i bez nichNOVÉ
Kočky reagují na své jméno Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Kočky jsou šikulky

Echo24

Když člověk zavolá na svého Mourka nebo na svou Micku, kočka pozná své jméno a je-li dobrý důvod, přiběhne. Pro to, že oblíbení domácí mazlíčci skutečně slyší na to, jak je majitelé pojmenovali, dosud neexistoval pádný důkaz. Japonští vědci z univerzity v Tokiu však říkají, že jej našli. Výsledky svého výzkumu prezentovali v odborném časopise Scientific Reports.

Acuko Saito a jeho tým z Univerzity Sophia uskutečnil své pozorování celkem na 78 kočkách. Přišel na to, že když zvířatům pouští dokola základní pojmy, jejich pozornost postupně klesá. Když jim však přehrál jejich jména, kočky reagovaly zaujatým pohybem hlavy a uší. Stejný efekt se dostavil i tehdy, když jméno nevycházelo z úst majitele, ale úplně cizího člověka.

Saito v dalším experimentu konstatoval také to, že kočky dokážou rozpoznat své jméno i v domácnosti, kde je zvířat více. Podle něj je navyklost koček na vlastní jméno výsledkem dennodenního kontaktu mezi člověkem a jeho mazlíčkem. Saito věří, že by se na nově zjištěných skutečnostech dalo i dále stavět. „Možná bychom mohli kočky naučit, aby si spojily nebezpečné předměty nebo nebezpečná místa s jistým zvukem,“ píše se v závěru.

Tým taktéž přišel na to, že kočky poznají, když jejich majitel ukáže na jídlo, stejně jako jsou do jisté míry schopné přizpůsobovat své chování tomu, když je jejich „páníček“ přátelský či rozladěný. 

Čtěte také: Záhada slavné internetové kočky objasněna. Za šokovaný výraz může porucha DNA

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články