Záhada slavné internetové kočky objasněna. Za šokovaný výraz může porucha DNA

Záhada slavné internetové kočky objasněna. Za šokovaný výraz může porucha DNANOVÉ
Svět

Fenomén sociálních sítí

jhr Echo24

Lil Bub je americká míca, která baví internet svým jedinečným vzhledem – vykulenýma zelenýma očima a neustále vyplazeným jazykem, jejichž vinou vypadá pořád překvapeně. Jak nyní publikoval v závěru své studie mezinárodní tým genetiků, je to vinou vzácných genetických poruch. Pozoruhodné je, že vědci o prostředky na studii požádali uživatele skrze crowdfundingovou platformu Experiment.com. Sedmiletá samice kočky domácí má na všemožných sociálních sítích přes dva miliony sledujících.

Lil Bub nikdy nevyrostla z kotěcí velikosti, jazyk jí visí ven z tlamy, protože má příliš krátkou dolní čelist a chybí jí zuby. Navíc jí na předních tlapkách přebývají dva prsty. Její vzezření však není na škodu, lidé ji pro její unikátnost milují, na Instagramu ji sledují asi dva miliony uživatelů, na Facebooku má oficiální stránka Lil Bub dokonce přes tři miliony lajků.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Monday AND daylight savings?! #lilbub #iamlilbub

Příspěvek sdílený Lil BUB (@iamlilbub),

Kočičí celebrity si v roce 2014 povšimli i biologové Darío G. Lupiáñez a Daniel Ibrahim, kteří působí v Berkíně, když narazili na jedno z jejích videí. Uvědomili si, že by mohla trpět jednou z vzácných genetických poruch, a tak spolu s dalšími kolegy zažádali o finance a pustili se do zkoumání. Výsledky nedávno uveřejnili na biologickém portálu biorXiv.

„Byli jsme zvědaví a chtěli se podívat na její genom. Vzhledem k tomu, že procesy jako vytváření kostí jsou mezi savci velmi podobné, zaspekulovali jsme si, že rozpoznání jejích mutací by nám mohlo pomoci lépe pochopit tato vzácná onemocnění také u lidí,“ odůvodňoval Ibrahim.

Prvním ze dvou nalezených onemocnění v genetické výbavě kočky je zvláštní druh osteopetrózy (infantile malignant osteopetrosis), tedy řídnutí kostní tkáně. I proto Lil Bub nikdy tak docela nevyrostla. Podle genetiků jde o první výskyt osteoporózy u kočky vůbec, tento přesný typ se pak objevil jen u patnácti lidí. 

Druhou poruchou je polydaktylie, defekt, při němž se může živočichovi vyvinout větší počet prstů. Vědci o svých posunech ve zkoumání také průběžně informovali na twitterovém účtu BUBome

Kočka má také svůj vlastní dokument Lil Bub & Friendz nebo online seriál Lil BUB’s Big SHOW a účinkovala i v některých reklamách.

Čtěte také: Facebook smazal aktivistovi Robinsonovi facebookové účty i Instagram

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články