Největší oběti zdražování. Komu růst cen nejvíc sníží životní úroveň
KOHO ZASÁHNE INFLACE
Kdo zchudne nejvíc? Ptala se moderátorka České televize Světlana Witovská odcházejícího guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka ve středu 22. června. Poté, co se bankovní rada naposled sešla k měnovému zasedání ve staré sestavě a nejspíš naposled na delší dobu zvedla úrokové sazby. „Ten, kdo má ve svém spotřebním koši nejvíc položek, které zdražují nejrychleji,“ odpověděl Rusnok.
Těmi položkami, které všude v Evropě zdražují nejrychleji, jsou energie. Elektřina, plyn, teplo. U nás rostou jejich ceny rychleji než v jiných zemích, kde vlády ceny zafixovaly. V příštích měsících se nám stane, že za elektřinu a plyn budeme platit násobně vyšší ceny než třeba Francouzi a Slováci, kde jsou zásahem vlád ceny fixované na 46 MWh v Paříži a na 61 MWh v Bratislavě. Aktuální cena elektřiny na trhu se pohybuje kolem 220 eur za MWh. Tak vysoká cena se promítne do účtů českých rodin a firem. Budou platit skoro pětkrát víc než Francouzi a víc než třiapůlkrát tolik co Slováci.
I premiér Petr Fiala v televizním projevu oznámil, že stát chce dostat kompletně pod kontrolu výrobu elektřiny v dosud polostátní firmě ČEZ. Jenže vzápětí zároveň vysvětlil, že celá cesta k tomu bude trvat dva roky. A do té doby, říká premiér, není kvůli menšinovým soukromým akcionářům v elektrárenské firmě možné ceny fixovat ve francouzském nebo slovenském stylu. Takže cena pro české domácnosti a firmy bude ty dva roky násobně vyšší než francouzská nebo slovenská. Už z toho je zřejmé, že v Evropě budeme patřit k největším obětem inflace.
Zvýhodněný tarif na část spotřeby, který chystá Fialova vláda, na tom moc nezmění. Bude platit jen na část účtu za energie. A tím, že se bude proplácet dodavatelům energií ze státního rozpočtu, bude dál zvyšovat státní výdaje. Tím pádem dál tlačit vzhůru inflaci. Přímá fixace ceny elektřiny po francouzském nebo slovenském způsobu takový efekt nemá. Ta přímo lidem a firmám sníží účty. A zabrání tomu, aby vyšší náklady na energie zvedaly ceny dalšího zboží a služeb. Inflace je jako nemoc. Rychlý zásah proti její příčině zabrání tomu, aby se rozlezla dál. To se u nás bohužel nedaří.
Největšími oběťmi inflace budou lidé v zemích, kde energie a celkové výdaje na bydlení tvoří největší část rodinného rozpočtu. My patříme mezi ty, kde je ten podíl jeden z nejvyšších.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.